İSİG Meclisi raporunda, yaşamını yitiren 111 işçiden sadece 6'sının sendikalı olduğu, en fazla ölümün İstanbul'da yaşandığı ve en fazla ölümün de trafik-servis kazalarında kaydedildiği bildirildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu yayınladı. Ocak ayında en az 111 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğinin bildirildiği raporda; hayatını kaybeden 111 işçinin 100’ünün ücretli (işçi ve memur), 11’inin de kendi hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştuğu ifade edildi.

"HAYATINI KAYBEDENLERİN 6'SI SENDİKALI"

En çok ölümün inşaat-yol, metal, ticaret-büro-eğitim, taşımacılık, sağlık, belediye-genel işler, konaklama, tarım-orman, madencilik, kimya, tekstil, enerji ve güvenlik işkollarında yaşandığının kaydedildiği raporda, şu ifadelere yer aldı:

“Ocak ayında iş cinayetlerinde ölenlerin 6’sı sendikalı işçi. Sendikalı işçiler metal, kimya ve taşımacılık işkollarında çalışıyordu. Ancak sağlık, belediye, eğitim gibi işkollarında ölen sendikalı işçi sayısını tespit edemediğimizin altını çizmek gerekiyor.”

TRAFİK-SERVİS KAZALARINDA ÖLÜM İLK SIRADA

En fazla ölüm nedenlerinin trafik-servis kazası, Covid-19, ezilme-göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, şiddet, elektrik çarpması ve nesne çarpması sonucu yaşandığının altı çizilen raporda, şunlar kaydedildi:

Gözden kaçırmayın

EnerjiSA işçileri, direniş programlarını açıkladı EnerjiSA işçileri, direniş programlarını açıkladı

“Trafik kazalarında birçok sektörden işçi servislerinin devrilmesi ve taşımacılık işkolundaki ölümler dikkat çekiyor. Özellikle araçların yeterli bakımının yapılmaması veya yolcu taşımaya uygun olmaması, şoförlerin ağır, uzun çalışma koşullarının altını çizmeliyiz. Yine moto kurye ölümleri de her hafta meydana gelen iş cinayetleri arasında. Covid-19 ise iki yıldır işçi sınıfı hastalığı olarak gündemimizde. Gelinen noktada neredeyse hiçbir kamusal sağlık önlemi almaksızın toplumun özellikle (yaşlılar, kronik hastalar gibi) kırılgan gruplarını ölüme terk eden, bir günde 250-300 insanın ölmesinin adeta normal sayıldığı bir ‘bırakınız ölsünler’ politikası egemen olmuş durumda. İntiharlar ise geçinemeyen işçilerin banka ve tefecilerden aldıkları borçları geri ödeyememeleri ve yapılan baskılar nedeniyle artıyor.”

EN ÇOK ÖLÜM İSTANBUL’DA

En çok ölümün İstanbul’da yaşandığına yer verilen şehirlere göre ölümler şu şekilde sıralandı: 

“14 ölüm İstanbul’da, 12 ölüm Kocaeli’nde; 8 ölüm İzmir’de; 7 ölüm Denizli’de; 6 ölüm Bursa’da; 4’er ölüm Ankara, Kayseri ve Muğla’da; 3’er ölüm Antalya, Aydın, Çorum, Mersin ve Sakarya’da; 2’şer ölüm Adana, Batman, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Karabük, Konya, Manisa ve Urfa’da; 1’er ölüm Adıyaman, Aksaray, Ardahan, Bolu, Antep, Hakkari, Hatay, Maraş, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Mardin, Siirt, Trabzon, Uşak, Yalova, Kuzey Kıbrıs ve Çin’de meydana geldi…”

isigmeclisi-3