Ukrayna işgali ile dünya gündeminden düşmeyen Rusya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nden çekildi. Çekilme kararının, ülkede idam cezasının geri getirilmesi için alındığı ifade ediliyor.

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma, ülkenin AİHM'den çekilmesini öngören iki yasa tasarısını onayladı. Tasarılarda, AİHM'nin Rusya'daki yargı yetkisinin 15 Mart tarihinde sonlandığı ve bu tarihten sonraki tüm davaların geçersiz olacağı belirtiliyor. Ülkede idam cezasının yeniden gündeme gelebilir.

Cezaevinde isyan çıktı, 49 mahkum öldü Cezaevinde isyan çıktı, 49 mahkum öldü

ÜYELİKTEN ÇIKTI MI, ÇIKARILDI MI?
AİHM'nin kararlarının icrası takip eden Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Ukrayna işgali nedeniyle 15 Mart'ta Rusya'yı konseyden çıkardığını açıkladı. Rusya ise kendi kararıyla Avrupa Konseyi'nden çıktığını ilan etmişti.

AİHM'ye giden davaların yüzde 24'ü Rusya'dan geliyordu. Bu davalardan biri Rusya'nın Beslan kentindeki bir okulda 2004 yılında gerçekleşen ve 331 kişinin hayatını kaybetmesine olan rehine krizi ile ilgiliydi. AİHM, 2017 senesinde verdiği bir karar ile Rusya güvenlik güçlerinin söz konusu olay ile ilgili ciddi hataları olduğunu söylemiş ve Kremlin'i 3 milyon euro tazminat ödemeye mahkum etmişti.