İSTANBUL (AA) - Migros mağazaları ve online uygulamalarında yer alan "İyilik Kataloğu"ndaki ürünler için belirtilen miktarlardaki tutarlar depremzede çocukların eğitimi için Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na (TEGV) aktarılacak.

Şirket açıklamasına göre, Migros, deprem bölgesinde yaraların bir an önce sarılabilmesi amacıyla verdiği destekleri anlamlı bir kampanya ile sürdürüyor. Deprem bölgesindeki çocukların eğitim hayatına destek olmak üzere TEGV ile bir kampanya başlatan Migros'un çalışmasına birçok marka da destek veriyor.

Hazırlanan "İyilik Kataloğu"ndaki ürünler yüzde 30'a varan indirimlerle satışa sunulurken, her bir ürün için belirlenen miktarlardaki tutarlar depremzede çocukların eğitimi için TEGV'e aktarılıyor. "İyilik Kataloğu"ndaki ürünlere 81 ildeki Migros mağazalarından ve online uygulamalarından ulaşılabiliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ekmel Baydur, Migros olarak afetin yaşandığı ilk günden bu yana deprem bölgesinde birçok çalışma yürüttüklerini belirterek, "Afetin ilk saatlerinde bölgeye acil ihtiyaç malzemelerini içeren tırlarımızı gönderdik. Bunun yanında müşterilerimizin de katkıları ile deprem seferberliği kapsamında bölgeye 60 tırdan fazla yardım ve ihtiyaç malzemesini ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

Afet bölgesindeki illerde üretimin devamlılığını sağlayabilmek için üreticilerin topraklarında, ağaçlarında bekleyen mahsullerini hiç zaman kaybetmeden aldıklarını ve Türkiye'nin dört bir köşesindeki mağazalarına göndererek müşterilerle buluşturduklarını aktaran Baydur, "Şimdi çalışmalarımızın etki alanını genişletiyoruz. Ne yazık ki depremden en çok çocuklarımız etkilendi. Onlar için atacağımız her adım büyük önem taşıyor. Çocuklarımızın eğitimine katkıda bulunmak adına TEGV ile başlattığımız kampanya için birçok markamız elini taşın altına koydu. Tüketicilerimiz İyilik Kataloğu'ndan aldıkları her bir ürünle bu projeye katkıda bulunmuş olacaklar. Dayanışma ile yaralarımızı en hızlı şekilde saracağımıza ve bu zor günleri birlikte aşacağımıza inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

- "Çalışmalarımızı Migros gibi değerli bağışçılarımız sayesinde sürdürebiliyoruz"

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı da afet sabahı bölgede bulunan 5 eğitim tırı olan "Ateşböcekleri"nin yanı sıra Şanlıurfa ve Adana etkinlik noktalarının ilk andan itibaren kapılarını vatandaşlara açtığını, barınma imkanı sağladığını ve temel ihtiyaçları karşıladığını belirtti.

17 araçlık filolarından diğerlerinin de sonraki günlerde bölgeye yönlendirildiğini ve Adıyaman, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş'ta çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Tosyalı, şunları kaydetti:

"Uzaklardan gelerek çalışmalara destek olan gönüllülerimiz aracılığıyla çocuklarımıza sosyal ve duygusal temelli afet etkinlikleri veriyorlar. Üretimi süren 2 Ateşböceğimizin önümüzdeki haftalarda katılımıyla filomuzun daha da güçleneceğini memnuniyetle paylaşmak isterim. Bu araçlarımızın haziranda, kurulumu tamamlanmak üzere olan yeni Diyarbakır Öğrenim Birimimizin ise mayısta hizmete alınmasını hedefliyoruz.

Ateşböceklerimizin kuruluş temelini oluşturan Körfez depremiyle başlayan doğal afetlerdeki çalışmalarımız sonraki yıllarda Bingöl, Van, Elazığ ve İzmir depremlerinde aktif sorumluluk üstlenmemizle devam etti. Bu çalışmalarımızı Migros gibi değerli bağışçılarımız sayesinde sürdürebiliyor, çocuklarımızın nitelikli eğitime erişimlerinde fırsat eşitliği sunabiliyoruz. Uzun yıllara dayanan iş birliğimizde hep yanımızda olan Migros'a, 'İyilik Kataloğu' kampanyasına ürünleri ile katılarak destek veren hayırsever tedarikçilerine ve ilgi gösteren değerli tüketicilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum."