Bugün açıklanan enflasyon verisine Fransız devi BNP Paribas'tan da yorum geldi. Paribas'a göre bugünkü veriler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) tahminleri doğrultusunda Türkiye'nin enflasyon eğilimindeki iyileşmenin altını çiziyor. "Bu nedenle, yılsonu enflasyon tahminimizi yüzde 40 olarak koruyor ve TCMB'den daha fazla artış beklemiyoruz" değerlendirmesini yapan BNP Paribas, "Türkiye'nin cari işlemler hesabı mevsimselliği mayıs ayında iyileşmeye başlamıştır ve ticaret dengesi verileri dış hesaplarda yeniden dengelenme işaretleri göstermektedir" dedi.

FRANSIZ DEVİNİN YIL SONU ENFLASYON TAHİMİNİ YÜZDE 40, DOLAR TL TAHMİNİ 36 TL 

Ekonomim'de yer alan habere göre, Türk lirasının forward’larının daha iyi performans göstermeye devam ettiğini düşündüklerini belirten BNP Paribas, "Dolar/TL için yılsonu tahminimiz 36 seviyesinde" ifadelerini kullandı.

2 yıl vadeli Türk devlet tahvili getiri eğrisi için değerlemelerin cazip seviyelerde olduğunu düşündüklerini açıklayan BNP Paribas, "Özellikle sıfır kuponlu tahvillerle başlayan ön uç, enflasyon beklentilerine kıyasla çok yüksek reel oranlar sunuyor" dedi.

BNP Paribas değerlendirmesine şöyle devam etti:

"Türkiye'nin cari işlemler hesabı için mevsimsellik mayıs ayından sonra hızla iyileşiyor ve enflasyonun yılın ikinci yarısında keskin bir şekilde düştüğünü görüyoruz. TL'nin önümüzdeki birkaç ay boyunca cazip bir taşıma fırsatı sunduğunu düşünüyoruz. Ancak uzun TL'deki pozisyonlanma zaman içinde büyüdü ve ilerleme puanlarını önemli ölçüde düşürdü. Bu aşamada, bu fazla TL'nin bir kısmını ön uç tahvillere çevirmenin değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle, doğrudan 2 yıl vadeli tahvil (gösterge Şubat 2026 tahvili) yoluyla uzun TL'ye gitmek için bir işlem fikri başlatıyoruz. Yatırımcılar, 2 yıllık gösterge tahvil ile birlikte pazartesi günü ihraç edilecek olan 11 ay kuponsuz tahvilin (09/04/2025, %48,5 YTM) daha az likit ancak daha yüksek getirili alternatifini de değerlendirebilirler."