Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek emekçilere en az 2 yıl daha yüksek enflasyon, yoksulluk ve işsizlik vaat etti: “Enflasyonda tek hanelere düşüş 2026’da”  

Mehmet Şimşek, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü programına katılarak bir konuşma yaptı.

Konuşmasında "Türkiye'nin enflasyonu maalesef oldukça yüksek" diyen Mehmet Şimşek, enflasyonun mayıs ayında yüzde 70'i aşarak zirve noktasına ulaşacağını ancak sonrasında düşeceğini öne sürdü.

"TEK HANELİ ENFLASYON 2026’DA”

Tek haneli enflasyonun ancak 2026'da mümkün olacağını iddia eden Şimşek, "Daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız. Uzun bir yolculuk ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var" diyerek emekçilere en az 2 yıl daha yoksulluk, işsizlik vaat etmiş oldu.

Ekonomi yönetimi olarak en büyük önceliği fiyat istikrarına verdiklerini belirten Şimşek, diğer hedeflerini ise şöyle anlattı:

"Bütçe açığı deprem nedeniyle geçen sene çok arttı. Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6, milli gelire oran olarak. Depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı. Biz önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceğiz. Borcun da milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacağız."