AstraZeneca, pandemiden bu yana "mevcut güncellenmiş aşı fazlalığı" nedeniyle Covid-19 aşısını dünya çapında geri çekmeye başladı.

Şirket, Vaxzevria'nın Avrupa'daki pazarlama izinlerini geri çekmeye devam edeceğini söyledi.

Salı günü Avrupa İlaç Ajansı, aşının artık kullanımına izin verilmediğini doğruladı.

Şirket, "O zamandan bu yana birden fazla varyantlı Covid-19 aşısı geliştirildiğinden, mevcut güncellenmiş aşılarda fazlalık var" dedi ve bunun talepte bir düşüşe yol açtığını da sözlerine ekledi.

İngiliz-İsveç ortak ilaç üreticisinin kararı, Şubat ayında Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye yaptığı açıklamada, aşısının "çok nadir durumlarda bir tür kan pıhtılaşması olan TTS'ye (Trombositopeni Sendromlu Tromboz) neden olabileceğini" doğrulayan bir açıklamanın ardından geldi.

Kan trombosit sayısı düşük olan kişilerde vakalar bulundu.

Aşılanan her 100.000 kişide iki ila üç arasında bu olumsuz etkinin görüldüğü tahmin edilmektedir.

İngiltere'nin Daily Telegraph gazetesine göre firmanın aşıyı geri çekme başvurusu 5 Mart'ta yapıldı ve 7 Mayıs'ta yürürlüğe girdi. Gazete, kalıcı sağlık sorunlarıyla karşılaştıklarını söyleyen ve ilaç üreticisine dava açan hastaların vakalarına dikkat çekti, ancak yakın zamanda bazı vakalar düşürüldü.

Oxford Üniversitesi'nden bilim adamlarıyla birlikte geliştirilen aşı, düşük maliyeti ve süper soğuk depo yerine normal bir buzdolabında saklanabilmesi nedeniyle çok önemli görüldü.

Reuters'in bildirdiğine göre, Londra'da listelenen AstraZeneca, Kovid-19 ilaç satışlarının azalmasıyla birlikte büyümedeki yavaşlamanın ardından geçen yıl çeşitli anlaşmalar yoluyla solunum sinsityal virüs aşıları ve obezite ilaçlarına yönelmeye başladı.

Milyonlarca insanı etkilediği düşünülen Uzun Kovid'in etkileri hakkında bilim insanları hâlâ çok şey öğreniyor.