Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eski Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından yapılarak 801 milyon dolara mal olan ve 3 yıl süren hukuki sürecin ardından geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesine devredilen Ankapark'ın sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), ANKAPARK ihalesini alan işletmeci hakkında "Hileli İflas" sebebiyle suç duyurusunda bulunulduğunu duyurdu.

Salman Rüşdi'yi bıçaklayan Hadi Matar, suçlamaları reddetti: 32 yıl hapisle yargılanacak Salman Rüşdi'yi bıçaklayan Hadi Matar, suçlamaları reddetti: 32 yıl hapisle yargılanacak

Kapılarını yerel seçimlerden hemen önce, 21 Mart 2019’da açan, 801 milyon dolara (14 milyar TL) mal olan ve yalnızca 7 ay işletildikten sonra kapatılan, 3 yıllık hukuki sürecin ardından da 18 Temmuz itibariyle belediyeye devredilen ANKAPARK’ta, ABB tarafından incelemeler devam ediyor, gelişmeler kamuoyuyla paylaşılıyor.

ABB, “Hileli iflas” sebebiyle suç duyurusunda bulunulduğunu da belediyenin sosyal medya hesabından paylaştı. Yapılan duyuru şöyle:

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ GEREĞİ TÜM SÜRECİ KAMUOYUYLA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“ANKAPARK ihalesini alan işletmeci hakkında ‘Hileli İflas’ sebebiyle suç duyurusunda bulunulmuştur. ANKAPARK'ın ABB'ye teslim edilmesine kadar geçen süreçte çürümesine göz yuman ve kamu zararına sebebiyet veren tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Şeffaf Belediyecilik anlayışımız gereği tüm süreci kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”

"SAVCILIK GELSİN, ARAŞTIRSIN"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Melih Gökçek’in “801 milyon dolar değil, 400-500 milyon dolar harcandı” açıklamasına yönelik “fazlası var eksiği yok” yorumunu yaparak şunları söyledi:“801 milyon doları kuruşuna kadar izah ettik. Altı aydır yayınlıyoruz. Bugüne kadar hiçbir itiraz gelmedi. 801 milyon dolardan fazlası vardır eksiği yoktur bundan eminim. Ankapark’ın bu şekilde çürütülmesine sebep olanlar hakkında dün Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulundum. Kimdir bunun sorumlusu Savcılık gelsin, araştırsın bulsun. Büyükşehir’in bir kusuru varsa gelsin bizi de incelesin. Kaç defa mahkemeye buranın hırsızlık yapılırken fotoğraflarını verdik. Kaç defa mahkemeden kendi lehimize tedbir istedik bunları göreceklerdir. Ankaralının parasının çarçur edilmesine asla izin vermeyeceğiz.”

“GÜZELLİKLE VERSEYDİ BÖYLE OLMAZDI”

“Kaldı ki ben şöyle düşünüyorum; buranın işletmesi Çin’den malları getiren firmaya verilmiş. Buna da zaten ihaleye fesattan dolayı şikayetlerimizi yaptık. Bu şahsa sanırım ısrar edilmiş. 5 defa ihale edilip kimse tutmayınca altıncısı bu şahsa verilmiş. Sayın Gökçek buranın korunmasını istiyor olsaydı iflas eden ve çalışmadığı için pandemiden önce burayı kapatan şahsa belediyeye devrettirseydi ve bize güzellikle verselerdi bugün burası böyle olmayacaktı.”