Yumurta Üreticileri, Ürünleri ve Sanayicileri Derneği (YÜSAD) Başkanı Metin Akman, artan girdi maliyetleri ve piyasadaki belirsizlik sebebiyle yumurta fiyatlarında zammın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Akman, "Yumurta fiyatları artacaktır. Aksi düşünülürse yumurtadaki enflasyon daha yüksek olur" dedi.

Gözden kaçırmayın

“Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL" “Sağlıklı beslenmenin bir aileye aylık maliyeti 6 bin 535 TL"

"ÜRETİCİNİN DAYANMA GÜCÜ KALMADI"

Artan maliyetler ve piyasanın öngörülemez yapısı nedeniyle küçük üreticinin dayanma gücü kalmadığını aktaran Akman, önümüzdeki dönemde de yumurta fiyatlarında artışın kaçınılmaz olduğunu, yumurta üreticisinin maddi ve manevi gücü kalmadığını ve acil eylem planının şart olduğunu söyledi.

Bloomberg HT’de yayınlanan Akıllı Tarım programına katılan Artan, iklim krizinin de hammadde profilini değiştireceğine dikkat çekerek, enerjideki desteklerin tüm tarım sektörü için önemli olduğunu dile getirdi.

Akman, Akman, tarımda devlet desteklerinin çok önemli olduğunun altını çizdi. Yumurta zammına karşı acil bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurgulayan Akman, aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabileceğimizi açıkladı.