Belediye Başkan Adayı kentte bir düğün salonunda gençlerle bir araya geldi. Büyük bir coşku ve sevgi seliyle karşılanan Tutdere, “Tutdere Başkan” sloganlarıyla salona girdi. 


31 MECLİS ÜYESİ ADAYINDAN 12’Sİ GENÇ 


Ardından gençlere hitap eden Tutdere, gençlerle ilgili projelere öncelik verdiklerini, Belediye Meclis Üyesi Adayı listesi oluştururken de, genç sayısını yüksek tutmaya dikkat ettiklerini, kontenjanlarla birlikte 31 Belediye Meclis Üyesi Adayından 12’sinin genç skalasında olduğunu ifade etti. 
Adıyaman’da gençlerin en önemli sorununun, gençler için eğitim altyapılarının yetersizliği olduğunu belirten Tutdere, barınma ve kütüphane ihtiyacının ilk sıralarda yer aldığına dikkat çekti.


“İLK İŞİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN YURT YAPMAK OLACAK” 


Belediye yönetimini aldıklarında ilk işlerinin, öğrenciler için yurtlar yapmak olacağının altını çizen Tutdere,  “Adıyaman’da depremden sonra en büyük sorun barınma. Köylerde yaşayan ancak Adıyaman’da dershanelere gelmek zorunda kalan, eğitim hayatını devam ettirmek için Adıyaman’a gelen gençlerimizin kalacak yeri yok.  Gelir gelmez ilk işimiz Adıyaman’da öğrencilerimiz için rahatlıkla barınabileceği yurtlar yapmak olacak. Adıyaman’da gençler için artık barınma sorunu kalmayacak. Çocuklarımız okuyacak. Biz diyoruz ki, eğitimle ancak başarıyı yakalayabiliriz.” diye konuştu.


“8 BİN KİŞİYE 1 KÜTÜPHANE GENÇLERE REVA MI?” 


Kentte öğrencilerin ders çalışabileceği kütüphanelerin yetersiz olduğunu vurgulayan Tutdere, 8 bin öğrenciye 120 kişilik tek bir kütüphane bulunduğunu, bunun da yetersiz olduğunu dile getirdi. Tutdere, “22 yıldır Adıyaman’ı yönetenler, 8 binden fazla öğrencisi olan Adıyaman’a bir kütüphane bile yapamadılar. 1 adet kütüphane var, o da bu kardeşinizin Meclis’teki konuşmalarının sonucu olarak AB projesiyle yapıldı ve bu kütüphanenin kapasitesi sadece 120 kişi. 8 bin öğrenciye 120 kişilik kütüphane. Bu gençlere reva mı? Bu bozuk düzeni değiştireceğiz, yapacağımız ve açacağımız kütüphanelerle gençlerin sorunun çözeceğiz. Çocuklarımız rahat ders çalışacaklar ve şehirdeki çocuklarla eşit koşullarda, fırsat eşitliği yakalayacaklar ve eğitim hayatını sürdürecekler.” ifadelerini kullandı.
Tutdere, gençler için diğer projelerini ise şöyle sıraladı: 


“BELEDİYE BÜNYESİNDE İSTİHDAM BÜROLARI OLUŞTURACAĞIZ” 


“Gençler işsizliğin ve ekonomik krizin pençesinde kıvranıyorlar. Sizlere söz veriyorum, Adıyaman Belediyesi iş imkanları doğrultusunda yeni çalışmalar yapacak ve gençlerimizin kendi doğduğu topraklarda doyması için iş imkanları yaratacağız. Belediye bünyesinde oluşturacağımız istihdam bürolarında, iş insanlarıyla gençlerimizi buluşturarak istihdam imkanı sağlayacağız.”


“İNTERNET ERİŞİMİNİ KAMUSAL ALANLARDA ÜCRETSİZ HALE GETİRECEĞİZ”


“Yeni dünyada internete erişim dünyayla bağlantı kurmak için önemli. Gençlerimizin internete kolay erişebilmesi için kamusal alanlarda, sokak ve caddelerde internete ücretsiz erişimini sağlayacağız.”


ÜNİVERSİTEYİ KAZANAN HER ÖĞRENCİYE AYRIM YAPMADAN BURS İMKANI


“Bunun yanında Adıyaman ekonomik olarak dar gelirli bir şehir ve üniversiteli gençlerimiz ekonomik olarak sıkıntı yaşıyor ama maalesef Belediye gençlerimize destek olmuyor. Ama bizim dönemimizde Adıyaman Belediyesi, üniversiteyi kazanan gençlere ayrım yapmadan burs imkanı da sağlayacağız. Çocuklarımız okuyacak, Belediyemiz çalışacak, insanlarımız mutlu olacak. Biz, bu topraklarda yaşamı yeniden inşa edeceğiz. Deprem bu kenti yıktı ancak hayat devam ediyor. Yeni yaşamı inşa etmek için de çalışacağız ve hep beraber başaracağız.”