Türk Metal, grev kararı aldığını duyurdu: "Her yer eylem yeridir"

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Gemlik Şubesi'nin kongresinde yaptığı konuşmada, 24 Aralık itibariyle grev kararı aldıklarını açıkladı.

EMEK DÜNYASI 25.12.2021 - 14:49 25.12.2021 - 15:05

Türk Metal Sendikası Gemlik Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul'da konuşan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, 24 Aralık tarihi itibariyle grev kararı alındığını ve Kocaeli’nde merkezi miting yapacaklarını aktardı.

Kongrede işçiler sık sık, “Direne direne kazanacağız", "Ölümüne çalıştık kazanacağız", "İşçiyiz haklıyız kazanacağız", "Eylemse eylem grevse grev", "Şartel inecek bu iş bitecek” sloganları attı.

Evrensel'in aktardığı habere göre kongrede konuşan Türk Metal Sendikası Gemlik Şube Başkanı Kemal Durmaz, “Pandemi nedeniyle zor günler geçirdik. Yüksek enflasyon ve artan dolar yaşamımızı zora soktu. TİS sürecinde eylemlere başladık ve hakkımızı alacağız. Çünkü biz ölümüne çalıştık kazanacağız” dedi.

"HER YER EYLEM YERİDİR"

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, grev kararı alındığını belirterek, şunları kaydetti:

“Yaşadığımız bu sürecin adı krizdir. Ekonomik krizi yaşıyoruz pandemiyle birlikte. Gözümüz dövizde dolar çıktıkça paramız eriyor. Dayama gücümüzün sınırındayız. Bir gece cebimizde 100 lira ile yatıyoruz 90 lira ile uyanıyoruz böyle adalet istemiyoruz biz böyle düzen istemiyoruz. Pandemi bizi vurdu, çip krizi bizi vurdu, biz bu karanlık tablodan nasıl çıkacağız mücadele ederek, direnerek işi bırakarak buradan çıkarız. Günlerdir hepimiz ayaktayız sözün bittiği yerdeyiz. Bundan sonraki süreçte eylemse eylem grevse grev. Bütün bölgelerde eylemlerle mücadelenizi yükseltiyoruz. Eylemlerimizi devam ettireceğiz Pazartesi gününden itibaren. Bu sürecin sonunda muhataptan cevap gelmezse Kocaeli meydanında miting yapacağız.”

Grev kararını alarak geldiğini kaydeden Kavlak, “24 aralık itibariyle grev kararını aldık artık her yer eylem yeridir. Bu süreci en kısa sürede bitirmek istiyoruz. MESS’e sesleniyorum artık deniz bitti deniz bizim için biterse sizin içinde biter. Bizi artık oyalamayın hakkımızı verin” dedi.

"ÇARŞIYA PAZARA GÖRE HAKKIMIZI İSTİYORUZ"

İşçilerin haklarını talep ettiklerini ifade eden Kavlak, şöyle devam etti:

"TÜİK’in açıkladığı çakma enflasyona değil çarşıya pazara göre hakkımızı istiyoruz. Kayıplarımızı istiyoruz. Bununla yetinmiyoruz refah payı istiyoruz. Büyüttüğümüz ekonomiden payımızı istiyoruz. İtirazımız cebimizden uçup giden parayadır, küçülen ekmeğedir. Ben dün aldığım peyniri, zeytini bugün alamıyorum. TÜİK’in açıkladığı rakamlara kimse inanmıyor. Bizim karşımıza bahanelerle gelmeyin sizin yaşadığınız kriz de bizim yaşadığımız pembe dizi mi? Çip kriziyle gelmeyin.”

"BİZ BU KRİZLERİN FATURASINI CANIMIZLA ÖDEDİK"

Renault fabrikasının 51 gün, TOFAŞ'ın 55 gün boyunca çip krizi nedeniyle durduğunu belirten Pevrul Kavlak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peki üretimi biz mi durduruyoruz? Bize bunlarla gelmeyin. Biz bu krizlerin faturasını canımızla ödedik. Bir kez daha söylüyorum biz umutsuz değiliz. Bundan önce çalıştık ürettik hakkımızı aldık yine alacağız. Zaman yaklaşıyor bunu herkes görecek. O masadan hakkımızı almadan kalkmayacağız. Biz nedeni olmadığımız sorunun mağduru olmak istemiyoruz. Kimse kısa vadeli çıkarlara odaklanarak bir gelecek aramasın. Biz demokrasi istiyoruz, biz sendikal haklarımızı özgürce örgütlenmek istiyoruz, az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın istiyoruz, iş cinayetlerinde ölmek istemiyoruz.”

Türk Metal Sendikası Gemlik Şubesi'nde, tek listeyle seçim yapılan Genel Kurulda mevcut başkan Kemal Durmaz, yeniden başkanlığa seçildi. 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST