20 Aralık'ta doların bilinçli olarak yüksek tutulduğunu ve büyük bir vurgun yapıldığını söyleyen CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, "Merkez Bankası soyulmuştur" ifadelerini kullandı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık'ta doların bilinçli olarak yüksek tutulduğunu ve ardından büyük bir vurgun yapıldığını ifade etti.

Yurttaşların soyulduğunu belirten Yavuzyılmaz, "MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir!" dedi.

CHP’li Yavuzyılmaz, “operasyon” olarak tanımladığı 20 Aralık ve 21 Aralık’ta yaşananları şöyle anlattı:

“20 Aralık sabah operasyon başlıyor! Borsada 1 gün süreli ‘Yukarı Adım Kuralı’ uygulamasına geçiliyor.  Böylece doların düşme ihtimali azaltılıyor. Dolar 18,36 liraya kadar yükseliyor. 18.15’de gündüz piyasası kapanıyor. Ve vurgun başlıyor.

20 Aralık akşam… Merkez Bankası, kamu bankaları aracılığıyla çok düşük kurdan dolar satmaya başlıyor. Hedef, MB dolarını 10 liranın altında satıp bir kısım yandaşa sermaye transferi yapmak iken, dolar ancak 12,49’a kadar geriliyor.

Çünkü bu operasyondan haberi olmayan bir yatırımcı, ortalama 12,50 liradan 1,5 milyar dolarlık alım yapıyor. MB, o günkü satış limitini tükettiği için daha fazla dolar da satamıyor. Böylece operasyon yarım kalıyor!

"SPK VE BİST YATIRIMCILARINA KUMPAS KURULMASINA ARACILIK ETMİŞTİR"

Panik başlıyor. 21 Aralık sabah 09.25, BİST bir duyuruyu onaya sunuyor Operasyonun tamamlanması için borsa yatırıcımcılarına tuzak kuruluyor. 09.46 (Borsa açıldıktan 16 dk sonra), duyuru onayı KAP’ta yayınlanıyor. Doların %10’a kadar düşükten satılabilme sınırı %80’e çıkarılıyor.

Ancak, yatırımcılar bu kararı öğrenene kadar geçen 16dk’lık süre içinde; yeni günde borsada 18,22 liradan satış işlemine başlayan MB dolar rezervi 3,65 lira seviyesine kadar zaten satılmış oluyor. Önceden haberi olup da neredeyse bedavaya dolar alanların kim olduğu meçhuldur!

Sonuç, MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir! SPK ve BİST’in manipülasyonlara karşı yatırımcılarını koruması gerekirken, yatırımcılarına kumpas kurulmasına aracılık etmiştir."

Gözden kaçırmayın

BDDK, kredilerde donuk alacak eşiğini yükseltti BDDK, kredilerde donuk alacak eşiğini yükseltti

NE OLMUŞTU?

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kurundaki durdurulamayan artışın ardından, kabine toplantısı sonrası sürpriz şekilde kur artışını garanti eden TL hesabını açıklamıştı. Açıklamayla birlikte 18 liraları aşan dolar kuru 12 liralara kadar gerilemişti.Kurun gerilemesinde halkın yeni modele güven duyarak, dövizlerini bozdurması ve döviz hesaplarından çıkmasında etkisi olduğu öne sürülmüştü.