TÜİK'in asgari ücret önerisine tepki gösteren Türk-İş yaptığı açıklamada asgari geçim tutarlarının ülke gerçeklerini yansıtmadığını kaydetti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda ağır iş kolu için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta iş kolu için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif iş kolu için de 2 bin 339 lira 10 kuruş olmasını önermişti. Türk-İş yaptığı açıklamada TÜİK'in asgari geçim tutarlarının ülke gerçeklerini yansıtmadığını kaydetti.

"BEKAR BİR İŞÇİNİN ASGARİ GEÇİM TUTARI"

Türk-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bir işçinin asgari geçim tutarı, bizim görüşmelerde önem verdiğimiz bir göstergedir. Bugün TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarını ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak açıkladı. Kasım ayına ait bu rakamlar, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor" denildi.

"MEVCUT ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNİLMEDİĞİNİ İŞVERENLER VE HÜKÜMET DE GAYET İYİ BİLİYOR"

"Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada" diyen Türk-İş, "TÜİK'in açıkladığı rakamın sadece bekar bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekeriz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini işverenler de hükümet de gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz insan onuruna yakışır bir ücret. Bunu savunmaya devam ediyoruz. TÜİK'in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı" ifadelerine yer verdi.

"ÇALIŞANLARIN KABUL EDECEĞİ BİR RAKAM OLURSA TÜRK-İŞ OLARAK BUNA 'EVET' DERİZ"

Açıklamada, başlangıç ücreti olması gereken asgari ücretin zamanla geçim ücretine dönüştüğüne dikkat çekilerek, şu ifadeler kullanıldı: "Bugün 7 milyon insanımız asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor. Enflasyon, geçim şartları ve ele geçen asgari ücret miktarı herkesin malumu. Bu nedenle işveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna 'evet' deriz. İşveren ve hükümetten tekliflerini bekliyoruz. Gelecek teklife göre, durumu yeniden değerlendireceğiz."

TÜİK NE ÖNERMİŞTİ?

TÜİK, asgari ücret için yapılan üçüncü toplantıda ağır iş kolu için yeni asgari ücret olarak 2 bin 792 TL’lik önerisini komisyona sundu. Orta iş kolu için asgari ücret 2 bin 507 lira olarak hesaplandı. TÜİK’in önerisinde asgari ücretin hafif iş kolu için 2 bin 339 lira 10 kuruş olması teklif edildi.