BBC sunucusu Yalda Hakim'i canlı yayında arayan Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen, Afganistan'da ‘şeriat yasalarına dönüleceğini' açıkladı.

Radikal İslamcı örgüt Taliban’ın ABD işgal güçlerinin çekilmesinin ardından Afganistan’da kontrolü ele almasının ardından BBC'nin sunucusu Yalda Hakim, Afganistan’daki son gelişmeleri izleyicilere aktardığı sırada, örgütün sözcüsü Suhail Shaheen tarafından arandı. Kişisel telefonuna gelen arama sonrası kısa süre bir şaşkınlık yaşayan Hakim, sözcüyü yayına bağladı.

"ELBETTE İNSANİ BİR HÜKÜMET İSTİYORUZ"

“Biz bu milletin ve bu ülkenin hizmetkarıyız” iddiasında bulunan Shaheen, Taliban'ın ‘kimseden intikam almayacağı’ vaadini bir kez daha yineledi. Ancak Shaheen, ‘yeni mahkemeler ve yasalar yürürlüğe girdiğinde yerde vahşet uygulayan savaşçıların cezalandırılacağını’ açıkladı. Sunucu Hakim’in sorusu üzerine Afganistan'ın ‘şeriat yasalarına döneceğini’ doğrulayan sözcü, “Elbette İslami bir hükümet istiyoruz” ifadelerini kullandı.

KADINLAR HAYATINI NORMAL BİR ŞEKİLDE YAŞAYABİLECEKMİŞ!

Gözden kaçırmayın

Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor Fransa'da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor

Raporlar, Taliban'ın fethi sırasında birçok kadının tecavüze uğradığını ve Taliban iktidara geldiğinde kısıtlanması beklenen haklarına boyun eğdiğini gösteriyor. Ancak Shaheen, ‘kadınların eğitime ve okullara engelsiz bir şekilde girebileceklerini’ ve ‘hayatlarını normal bir şekilde yaşayabileceklerini’ iddia ederek bu haberleri yalanladı.

Öte yandan Afganistan doğumlu olan BBC sunucusu Yalda Hakim, 1986'da ülkedeki karışıklık yüzünden ailesi ile birlikte Avustralya'ya göç etmişti.