78'liler Girişimi, İstanbul'da Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1977 1 Mayıs'ında hayatını kaybedenleri anmak için basın açıklaması gerçekleştirdi.

78'liler Girişimi, 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim’de, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü kutlamalarında katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla Taksim Kazancı Yokuşu’nda anma düzenledi.

Gözden kaçırmayın

HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi HDP’den Çerkes Katliamı için kanun teklifi

Anmaya HDP Milletvekili Musa Piroğlu, HDP İstanbul İl eş başkanı İlknur Birol, CHP İstanbul İl yöneticisi Saniye Yurdakul, HDK İstanbul Meclisi Eş sözcüleri, Karşı Sanat Çalışmaları, DİSK Basın-İş başkanı Faruk Eren de katıldı.
Basın açıklamasını 78'ler Girişimi Başkanı Celalettin Can okudu.

1977 1 Mayıs katliamı anması 2

"GECE BİLİR, SABAHIN BİR SAHİBİ VAR"

Açıklamada, "45 yıl önce Taksimde toplanan 500 bin civarında işçi emekçinin uğradığı silahlı bombalı saldırı da 42 kişi hayatını kaybetti. Kazancı yokuşunda boğularak ve ezilerek hayatını kaybeden 29 kişinin 8'i kadındı. 126 kişi ise yaralandı.
'5 Haziran 1977'de Orgeneral Namık Kemal Ersun ve 200 subay re'sen emekliye sevk edildiler. 12 Eylül darbesinin başlıca gerekçesi 1 Mayıs ve diğer terör vakalarını açığa çıkarmak ve cezalandırmaktı. Aradan 45 yıl geçti, 1 Mayıs katliamının suçluları ve güçlüleri açığa çıkarılıp yargılanmadı" denildi.

"Ordu Komutanı Orgeneral Namık Kemal Ersun söz konusu Darbe Girişimini hazırlama ile ilgili şüpheli idi. O ve beraberinde re' sen emekliye sevk edilen 200 subay darbe şüphelisi oldukları halde yargılanmadan emekliye sevk edildiler. 12 Eylül darbesinden sonra "şimdiye kadar işçiler güldü, gülme sırası bizde" diyen TİSK (Türkiye İşveren Sendikası) başkanı Halit Narin, Sakıp Sabancı gibi büyük patronların yanı sıra MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in darbe toplantılarına katıldıkları iddiaları soruşturulmadı" denilen açıklama şöyle devam etti:

"1 Mayıs katliamının hazırlanmasında kimlerin adı geçmiyordu ki... 1970'li yılların "kirli" bir üne sahip MİT'çi Hiram Abas, MİT'çi Mehmet Eymür, MİT İstanbul Dairesi Başkanı Nuri Gündeş, MİT'çi olan Orhan Kilercioğlu ve diğer isimler 68 ve 78 kuşağı için tanıdıktı. Sular İdaresinin üzerinden topluluğa ateş açtığı iddia edilen takriben 20 kişilik grubu, Sular İdaresi bölgesinden sorumlu jandarma Üsteğmeni Abdullah Erim'den teslim alan ve Sular İdaresinden sorumlu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Metin Gür'ün kolaylaştırıcılığı altında serbest bırakan "ünlü" polis şefi Mete Altan'da bizim kuşağımız için tanıdıktı. İntercontinental (The Marmara) sorumlusu İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Akzambak'ın ve güvenlik güçlerinin, 5,6. kattaki Amerikalılarla oynadığı role ilişkin iddialar soruşturulmadı."

"Ölümlerin önemli bir kısmı Kazancı Yokuşu'nun başında park edilen kamyonet ile panzer baskısının arasında sıkışma sonucu gerçekleşti. Panzerleri halkın üzerine sürme emrini verenler ve panzerleri halkın üzerine sürenlerle ilgili bir soruşturma açılmadı" denilen açıklamada, "1 Mayıs Davası İddianamesini hazırlayan 5 Toplum Suçları Savcısı Çetin Yetkin'in hazırladığı iddianame de 1 Mayıs 1977 Katliamı, "yurt ve insanlık düşmanı karanlık güçler ve emniyet mensuplarının da yarattığı panik, korku ve kusurlu davranışlar sonucunda 35 kişi öldürülmüş, 126'yı aşkın kişi de yaralanmıştır' diye yazıyor" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada şu ifadele kullanıldı:

"KATLİAMIN ÜZERİNDEN 45 YIL GEÇTİ"

"Bu iddia üzerine 78'liler Girişimi tarafından 28 Nisan 2006'da yine şu an tamda bulunduğumuz Kazancı yokuşunda Sayın Savcının iddia ettiği bu 'Yurt ve insanlık düşmanı karanlık güçlerin kimler olduğu, niçin ve hangi politik amaçlarla 1 Mayıs 1977 katliamını düzenlediklerini açığa çıkarmak için" dosya açıldı.

29 yıl karanlıkta kalan 1 Mayıs 1977 katliamının aydınlatılması için DİSK Davaları Avukatı Rasim Öz'ünde içinde olduğu bir grup Avukat, bir grup mağdur ve geniş 78'li katılımcı, Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde İçişleri Bakanlığı'na başvuruldu. Talebimiz katliam günü görevli olan tüm resmi- sivil güvenlik ve istihbarat görevlilerin kimliklerinin tarafımıza bildirilmesi idi...

1977 1 Mayıs katliamı anması 3

Katliam tarihi üzerinden 45 yıl, Katliamın aydınlanması için başvuru tarihi üzerinden de 16 yıl geçti.
Türkiye 1 Mayıs 1977 Katliamının hesabını soramadı. İstanbul Üniversitesi, Sivas, Balgat, Bahçelievler, Maraş, Çorum katliamlarının da hesabını soramadı. Başka bir halkın acılarına duyarlılık geliştiremeyen bir halkın zamanla kendi acılarına karşı da duyarlılık geliştiremeyeceği gerçeğiyle yüzleşmek için zaman hala geç değildir. 1 Mayıs 1977 Katliamını unutmadık!"

KAZANCI YOKUŞU'NA KARANFİLLER BIRAKILDI

Açıklama sonrası hayatını kaybedenler anısına saygı duruşu yapıldı. Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakıldı.

1977 1 Mayıs katliamı anması 4