İSTANBUL (AA) - Tahran cuma imamı Muhammed Hasan Ebu Turabiferd, petrolün ülke ekonomisi için bir lokomotif olması gerekirken adeta bir tür musibet olduğunu ifade etti.

İran resmi ajansı IRNA'ya göre Turabiferd, Tahran'daki cuma namazı hutbesinde ülkedeki ekonomik duruma değindi.

El işçiliği ahşap kapı çaldıkları belirtilen 3 zanlı İstanbul'da yakalandı El işçiliği ahşap kapı çaldıkları belirtilen 3 zanlı İstanbul'da yakalandı

Ülke ekonomisinin iyileştirilmesi için üretimin artırılması ve enflasyonun düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Turabiferd, "Petrol geliri, İran ekonomisinin lokomotifi ve ulusal ekonominin itici gücü olmalıdır. Fakat ne yazık ki ülkemizde petrol, ekonomik bir musibete dönüştü." dedi.

İran'da petrol gelirlerinin kesilmesi durumunda tüm şalterlerin ineceğini savunan Turabiferd, devlet bütçesinin petrole bağımlı olmasının İran'ın ekonomik yapısındaki en temel sorunlardan biri olduğunu vurguladı.

Turabiferd, "Bu milli sermayeyi doğru kullansaydık, bir servet seli ile karşı karşıya kalırdık." ifadelerini kullandı.

İran, dünyanın en çok petrol rezervi bulunan ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede devlet kurumlarının hakim olduğu bir ekonomik modelin uygulanması, yabancı sermaye ve özel yatırımcılara sıcak bakılmaması, üretime dayalı ekonomi modeline geçişin önündeki engel olarak kabul ediliyor.

İran'daki cuma imamları bizzat ülke lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından atanıyor. Liderin temsilcisi konumundaki cuma imamları Hamaney'i temsilen hutbe veriyor.