Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Pakistan ve Sri Lanka'yı ziyaret eden İran heyetinde olduğu kaydedilen Vahidi'nin gözaltına alınması için girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, "Arjantin, 1994'te 85 kişinin ölümüne yol açan Yahudi Kültür Merkezine yönelik saldırıdan sorumlu olan ve halen cezasız şekilde görevlerine devam eden kişilerin uluslararası düzeyde tutuklanmasını talep etmektedir." ifadesi yer aldı.

Bakanlık, Interpol'ün yanı sıra Pakistan ve Sri Lanka hükümetlerine de Vahidi'nin gözaltına alınması talebinin iletildiğini bildirdi.

İran resmi haber ajansı IRNA ise Vahidi'nin Pakistan ziyaretinin ardından tekrar Tahran'a döndüğünü ve valilerle toplantıya katıldığını kaydetti.

Öte yandan, Sri Lanka basınına göre, ülkeye gelen İran heyetinin içinde Vahidi'nin isminin bildirilmediği ileri sürüldü.

Arjantin, İran Devrim Muhafızları'nın eski üyesi Vahidi'nin AMIA saldırısının arkasındaki isimlerden biri olduğunu iddia ediyor.

Arjantin Hazine Bakanlığına bağlı Finansal Bilgilendirme Birimi (UIF) de Federal Savcılıktan AMIA saldırısıyla ilişkili olduğu iddia edilen aralarında İran lideri Ali Hamaney'in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ve İran İçişleri Bakanı Vahidi'nin de olduğu 7 İranlının mal varlıklarının dondurulmasını talep etmişti.

AMIA saldırısı

"Arjantin tarihinin en kanlı saldırısı" olarak kayda geçen AMIA saldırısı 1994'te düzenlenmişti. Saldırıda 85 kişi ölmüş, 300'den fazla kişi yaralanmıştı.

Saldırıdan İran istihbaratı ve Hizbullah sorumlu tutulmuştu.