Yeni eğitim öğretim yılı için açıklanan özel okulların ücretleri astronomik seviyeye ulaştı. 2021-2022 eğitim ücreti 61 bin 100 lira olan bir vakıf üniversitesinin ücreti yeni dönemde 118 bin liraya ulaştı.

2022-2023 eğitim öğretim yılı için özel okullar zamlanan ücretlerini açıklamaya başladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Ankara’da, 2021-2022 eğitim ücreti 61 bin 100 lira olan bir vakıf üniversitesinin ücreti 118 bin liraya çıkarken pek çok vakıf üniversitesinde bunun bile üzerinde artış bekleniyor. 

"KONTENJANLAR BOŞ KALACAK"

Akademisyen Suay Karaman, yüksek vakıf üniversite ücretlerinin belirlenmesine ilişkin, “Bu çok yüksek oranda artışlara kimse bir şey yapamıyor. Türkiye’de şu anda herkes kafasına göre fiyat belirliyor. Büyük bir ekonomik çöküş var. Türkiye’de öyle okullar var ki 180-200 bin liralık. Özel okullardaki kontenjanlar boş kalacak. Dolayısıyla o kontenjanları doldurmak için farklı şeyler yapacaklar” dedi.

"BİRÇOĞU AYAKTA KALAMAYACAK"

İzmir'in merkezinde öğretmenevi kalmadı! Eğitim İş: İtibarsızlaştırma hamlesi! İzmir'in merkezinde öğretmenevi kalmadı! Eğitim İş: İtibarsızlaştırma hamlesi!

Özel Eğitim Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay ise Türkiye'de geçen yıl 1300 okulun maddi sıkıntılar nedeniyle kapandığını belirterek "Bu yıl artış oranını cumhurbaşkanı belirledi ve yüzde 36.8 ile sınırlandırdı. Şu anda özel okullar kayıtlarını alıyorlar ve önümüzdeki yıl çok büyük sıkıntı çekecekler. Bu yüzde 36.8’lik artış okulların ayakta durmalarına yetmeyecek. Özel okulların birçoğu kapanacak" iddiasında bulundu.