Altılı masanın belirleyeceği cumhurbaşkanı adayına ilişkin konuşan Ahmet Türk, “Gerçekten Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunacak bir insan bizim için önemlidir. Ama geçmişte demokratik değerlere sahip çıkmamış isimlerin aday gösterilmesini de istemiyoruz. Adayın Alevi, Sunni, Kürt, Türk, Çerkes, Laz olması önemli değil, önemli olan demokrasiye inanması” dedi. Türk, yeni çözüm süreci iddiaları ilişkin ise “Yarın her şey olabilir” yorumunda bulundu.

Eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, yeni çözüm süreci iddiaları, erken seçim tartışmaları ve muhalefetin cumhurbaşkanı adayına ilişkin konuştu.

Gazete Duvar'da yayınlanan söyleşisinde Türk; yeniden bir çözüm sürecinin başlaması konusunda umutlu olmadığını ancak ‘yarın her şeyin olabileceğini’ söyledi. Türk, çözüm süreciyle ilgili soruya şu yanıtını verdi:

“Süleyman Demirel’in "Dün dündür bugün bugündür" sözü vardı, Türkiye’deki siyasetçiler de buna göre davranıyor. Bu yüzden yarın ne olacağını bilemiyoruz. Ama bu iktidar döneminde yeni bir çözüm sürecinin gelişebileceği konusunda çok umutlu değilim. Ama dediğim gibi, burası Türkiye ve yarın her şey olabilir.”

"ADAY, TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİKLEŞMESİNE KATKI YAPMALI"

Mansur Yavaş'ın çocuğa cevabı gündem oldu Mansur Yavaş'ın çocuğa cevabı gündem oldu

Ahmet Türk, altılı masanın belirleyeceği cumhurbaşkanı adayı konusunda ise önemli olanın adayın kimliği olmadığını vurguladı ve "Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunacak bir insan bizim için önemlidir. Ama geçmişte demokratik değerlere sahip çıkmamış isimlerin aday gösterilmesini de istemiyoruz” dedi.

Türk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Altılı masada cumhurbaşkanı adayı ile ilgili görüşmeler, tartışmalar yapılıyor ama açıklamıyorlar. Adaylarını belirlemediler demiyorum, açıklamadılar. Fakat biz bu masanın içinde olmadığımız için bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Tabi biz isimlere de takılmıyoruz. Gerçekten Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sunacak bir insan bizim için önemlidir. Ama geçmişte demokratik değerlere sahip çıkmamış isimlerin aday gösterilmesini de istemiyoruz. Adayın Alevi, Sunni, Kürt, Türk, Çerkes, Laz olması önemli değil, önemli olan demokrasiye inanması. Bütün halkları kucaklayacak bir anlayışta olması ve bunu içselleştirmiş olması önemlidir bizim için. Yoksa inanç üzerinden yapılan tartışmalar doğru değildir. Demokratik bir Türkiye’nin önünü açacak bir adaya ve onun ekibine ihtiyaç var.”

“SEÇİM BAHAR AYLARINDA OLABİLİR”

Erken seçim tartışmalarına ilişkin de yorum yapan Ahmet Türk, “Erdoğan ve AKP, ekonomik kriz koşullarında kaybedeceği bir seçime girmek istemez. Bu nedenle bir erken seçim beklemiyorum. Ancak Haziran’da da seçim olmayacaktır çünkü bu sefer Erdoğan’ın seçime girip girmeyeceği tartışma konusu olacaktır. Bu yüzden Erdoğan’ın bahar aylarında seçime hazırlandığını düşünüyorum” dedi.