"Orman Genel Müdürlüğü'nde 3850 personelin işine son verilecek" iddiası

Tarım Orman-İş Sendikası, orman mühendisi ve orman muhafaza alımı ile ilgili, mülakat sınavlarının mahkeme tarafından iptal edildiği iddiasında bulundu. Sendika tarafından yapılan açıklamada, "Bu...

EMEK DÜNYASI 18.07.2020 - 00:43 18.07.2020 - 00:43

Tarım Orman-İş Sendikası, orman mühendisi ve orman muhafaza alımı ile ilgili, mülakat sınavlarının mahkeme tarafından iptal edildiği iddiasında bulundu. Sendika tarafından yapılan açıklamada, "Bu kararlar sonucu, göreve başlatılan 1150 orman mühendisi ile 2700 orman muhafaza memurunun görevine ne yazık ki son verilecek" ifadelerine yer verdi.

Tarım Orman,İş Sendikası, orman mühendisi ve orman muhafaza alımı ile ilgili, mülakat sınavlarının mahkeme tarafından iptal edildiği iddiasında bulundu. Sendika tarafından yapılan açıklamada, "Bu kararlar sonucu, göreve başlatılan 1150 orman mühendisi ile 2700 orman muhafaza memurunun görevine ne yazık ki son verilecek" ifadelerine yer verdi.Tarımdan Haber'de yer alan habere göre, konuyla ilgili Tarım Orman-İş Sendikası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:"Orman Genel Müdürlüğü, yandaşı kayırma adına, yapmış olduğu personel alımına yargıdan iptal kararı çıkmıştır. Kamu personeli seçme sınavına girerek, mülakata hak kazanan orman mühendisi adayları 22.10.2019-26.12.2019 tarihleri arasında orman muhafaza memurları ise, 22.10.2019-05.12.2019 tarihleri arasında mülakata girmiştir. Mülakatta başarılı sayılanlar Şubat 2020 tarihi itibari ile atamaları yapılarak görevlerine başlatılmıştır. YÖK taradından KPSS'de yüksek puan alarak mülakatta düşük puan verilerek elenen adaylara yapılan hasızlık, ülke genelinde infiale yol açmış, bu durum sendikamız tarafından basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurularak yargı süreci başlatılmıştır. Yapılan sınavda en yüksek puanı alıp elenenlerin yanı sıra çok düşük puan almasına rağmen, mesleğe alınanlar bir yandaşlık ve siyasal tercih üzerinden yapıldığı çok açıktır. Özellikle mülakat komisyonlarının oluşturulması da bir hakkaniyet üzerinden değil, kendilerine verilen talimatı kusursuz yerine getirecek kişilerden seçilecek olması da kamuoyu ile paylaşılmış ve sendikamız tarafından da şiddetle kınanmıştı."Tarım Orman-İş, orman mühendisi alımı ve orman muhafaza memurlarının 'Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği' mülakatlarında haksızlık yapıldığı gerekçesi ile konuyu yargıya taşıdığını belirterek, memur adaylarınında bireysel dava açtıklarını ve bu davaların emekçilerin lehine sonuçlandığını bildirdi. Ancak Ankara 12. İdare Mahkemesi, orman mühendisi alımına ilişkin mülakatı dava konusu işlemi 2527 sayılı kanunun 27. Maddesi uyarında 'teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına', Ankara 8. İdare Mahkemesi, orman muhafaza memuru alımındaki mülakata ilişkin kararı hukuka aykırılığı gerekçesi ile, 2577 sayısı kanunun 27. Maddesi uyarınca, yürütmesinin durdurulmasına oy birliği ile karar verildiğini kaydetti.Sendika tarafından yapılan açıklamada verilen bu kararlar sonucunda, göreve başlatılan 1150 orman mühendisi ile 2700 orman muhafaza memurunun görevine son verileceği iddia edildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@