UKMTO'nun X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, Aden vilayetinin 15 mil güneybatısında güçlü bir patlama sesinin duyulduğu ve dumanların yükseldiğine dair bilgi alındığı belirtildi.

Patlamanın sabah saat 07.15 civarında gerçekleştiği aktarılan açıklamada, Yemen açıklarındaki gemi kaptanının güçlü patlamaya dair haber verdiği ifade edildi.

Bölgeden geçen gemilerin dikkatli olması çağrısında bulunulan açıklamada, Kızıldeniz'de gerilim başladığından beri bunun 65. olay olduğu vurgulandı.

Açıklamada sözlerine yer verilen gemi kaptanı, mürettebatın iyi durumda olduğunu belirtti.

Kızıldeniz'deki durum

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.