Menteşe’ye bağlı kırsal mahallelerde yaşayan tütün üreticileri, bugün sabah saatlerinde Yörükoğlu Mahallesi’nde tütün teslim noktasında toplandı. Maliyeti 100 lira olan bir kilo tütüne tüccarın 70 TL fiyat vermesi nedeniyle, hak ettikleri karşılığı alamadıklarını söyleyen üreticiler, tütününü satmaktan vazgeçti. Tütünlerini satmayan üreticiler, “100 TL” diye slogan atarak alandan ayrıldı.

Fethiye’de ‘Uygarlık Anadolu’da Doğdu’ semineri Fethiye’de ‘Uygarlık Anadolu’da Doğdu’ semineri

Tütün teslim noktasında üreticilerle birlikte açıklama yapan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı ve Taşlı Muhtarı Süleyman Gül, “Sabahtan beri verdiğimiz mücadele sona erdi. Tütünlerimizi vermedik. 70 TL’ye tütün veremeyeceğiz. Üreticinin hakkının savunmak için bir aradayız. Bundan sonra çiftçi el ele” diye konuştu.

“ÜRETİCİNİN HAKKINI, HUKUKUNU KORUYUN, TÜCCARIN ELİNE TESLİM ETMEYİN”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nı göreve çağırdı.

Girgin, şu ifadeleri kullandı:

“Siyasi iktidar, Amerikan sigara tekellerine piyasayı bıraktığı için yerli tütünü de tütüncüyü de sahipsiz bıraktı. Bir tarafta emeklerinin karşılığını alamadıkları için tütünlerini tüccara teslim etmek istemeyen üreticiler, bir tarafta da tütün elimizde kalacak diye düşük fiyata dahi olsa ürünlerini tüccara teslim etmek zorunda kalan üreticiler. Tarım ve Orman Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Üreticinin hakkını, hukukunu koruyun, tüccarın eline teslim etmeyin.”