Türkiye'de de görülen maymun çiçeği virüsü, dünyada endişe verici bir duruma doğru ilerliyor. Hastalığın yayılmasıyla ilgili son verileri paylaşan Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'da vaka sayısının 3 kat arttığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü, bilgilerin son güncellendiği 15 Haziran'dan bu yana virüsün 6 yeni ülkede daha görüldüğünü ve laboratuvarda onaylanan vakaların yaklaşık yüzde 90'ının Avrupa'da olduğunu kaydetti.

ÖSYM'den yeni duyuru: KPSS sınav merkezlerinin güncellenme tarihleri açıklandı ÖSYM'den yeni duyuru: KPSS sınav merkezlerinin güncellenme tarihleri açıklandı

22 Haziran verilerine göre salgın, endemik olduğu ülkeler dışında Türkiye dahil 50'den fazla ülkede görüldü. Maymun çiçeği virüsünde küresel çapta onaylanan toplam vaka sayısı ise 5 bin 320'yi aştı.

RİSKLİ GRUPLAR VE BELİRTİLER

Dünya Sağlık Örgütü, özellikle hamile kadınlar, bağışıklığı düşük tüm kişiler ve çocukların riskli gruplar olduğunu duyurdu. Maymun çiçeği hastalığının başlıca belirtileri ise ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri.