Madenciler isyan etti: "İnsanca yaşayabileceğimiz ücret talep ediyoruz"

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik ve Arama'da (MTA) çalışan işçiler, "İnsanca yaşayabileceğimiz ücret talep ediyoruz" diyerek eylem yaptılar.

EMEK DÜNYASI 04.08.2021 - 18:39 04.08.2021 - 18:52

Zonguldak'ta TTK ve MTA’da çalışan yaklaşık 1250 işçi, çalıştıkları kuruma önceden giren işçilerle aynı işi yapmalarına rağmen düşük ücret aldıkları gerekçesiyle Madenci Anıtı’nın bulunduğu alanda toplanarak eylen yaptı.

"ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ VAR"

Ellerinde döviz ve pankartlar bulunan işçiler, “Eşit işe eşit ücret” sloganları attı. İşçiler adına açıklama yapan Serkan Bayrak, TTK ve MTA’da çalışan işçiler olarak ücret farklarının giderilmesini istediklerini belirterek, "Bizler, TTK’da ve MTA’da düşük ücretlerde çalışan işçileriz. Yoksulluk sınırının 9 bin 457 lira, açlık sınırının 2 bin 903 lira, bekar bir işçinin maliyetinin ise 3 bin 556 lira olduğu günümüzde açlık sınırında ücretlerde alın teri döküyor, özveriyle üretmeye devam ediyoruz. Bugün burada asgari ücretin altında ücretlerle çalışan arkadaşlarımız var. Yazıktır, günahtır. Bizler, insanca yaşayabileceğiniz, anayasal hak olan eşit işe eşit ücret talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"BENZER BİR TEKLİFİ KABUL ETMEYECEĞİZ"

TÜRK-İŞ ile hükümet arasında kamu işçilerinin ücretlerine zam oranlarının belirleneceği Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi Protokolü ile ilgili görüşmelerin devam ettiğini kaydeden işçiler, "Hükümetin, temmuz ayı başında düşük ücretli çalışanlara yönelik sunduğu teklifi kabul etmedik, benzer bir teklifi de kabul etmeyeceğiz" dedi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@