Edinilen bilgilere göre, 30 Kasım 2022’de Kum kentindeki Nur Teknik Lisesi’nden 18 öğrencinin hastaneye kaldırılmasıyla kimyasal zehirlenme durumu ortay çıktı. Geçen 3 ay da aynı kentte en az 10 okulun daha hedef alındığı belirtildi. Kum kentinin ardından Tahran, Erdebil, Borujerd, Vardanjan Chaharmahal ve Bakhtiari, Sari, Qochan, Torbat Jam ve Kazvin gibi diğer şehirlere kız çocuklarının eğitim gördüğü okullara kimyasal saldırısının yaşandığı ifade edildi. 
 
BAKANLIK DOĞRULADI
 
İran Sağlık Bakanlığı tarafı yapılan kimyasal saldırıları doğrularken, bakanlık söz konusu kimyasalın solunum sorunları, baş dönmesi ve yorgunluk gibi etkiler bıraktığını açıkladı. Yine 26 Şubat’ta gerçekleşen bir basın toplantısında İran Sağlık Bakan Yardımcısı Yunus Panahi “Anlaşılan o ki bazıları tüm okulların, özellikle de kız okullarının kapatılmasını istiyor” açıklamasında bulundu. 
 
Kız öğrencilerinin okuduğu okulların hedef alınmasına ilişkin konuşan muhalif aktivist, PS752 Uçuşu Kurban Aileleri Derneği'nin başkanı ve sözcüsü Hamed Esmaeilion, ise yaşanan kimyasal zehirlemelere ilişkin İran rejimini işaret ederek “Rejim kadınlardan intikam alıyor. Şiddet ve korku yaratmak bu iktidarın araçlarıdır. İran'ın güvenlik adına dünyaya sattığı şey bir seraptan başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.
 
‘REJİMİM İNTİKAMI’
 
Saldırıların İran rejiminin en çok desteklendiği bölgelerde meydana gelmesi nedeniyle yerel yurttaşlar ise, kızlara yönelik saldırıların hükümet karşıtı kitlesel protestolar nedeniyle rejim güçlerinin bir intikamı olarak değerlendiriyor. İran’da 16 Eylül 20022’de Jîna Emînî’nin öldürülmesinin ardından ülke genelinde başlayan protestoler ise sürüyor.
 
Öte yandan, söz konusu kimyasal saldırıların yarattığı zehirlenme dalgasının Borujerd Üniversitesi'ne de ulaştığı da iddia edildi. Twitter hesabı "1500 görsel", Borujerd yurdunda çok sayıda kız öğrencinin "tuhaf" kokulu gaz soluduktan sonra zehirlendiklerini ve hastaneye götürüldüklerini bildiren bir video yayınladı. Daha önce de Borujerd'deki bir kız okulunun öğrencileri de zehirlenerek hastaneye kaldırılmıştı.