İSRAİL'İN SALDIRILARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 41 gündür devam ediyor. Karadan ve havadan yerleşim bölgelerini hedef alan İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin merkezindeki  Nuseyrat Mülteci Kampı ve sivillerin sığındığı benzin istasyonuna saldırdı. Saldırılarda en az 35 kişi hayatını kaybetti. Gece saatlerinde düzenlenen saldırıda evlerin vurulması sonucu ise en az 26 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı belirtildi. 

HRANT DİNK'İN KATİLİ OGÜN SAMAST TAHLİYE EDİLDİ

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katili Ogün Samast, koşullu salıverilme kapsamında Bolu F Tipi Cezaevinden tahliye edildi. Tahliye kararına başta Hrant’ın ailesi ve dostları olmak üzere, çok sayıda kesimden tepki yağdı. Tepkilerin ardından Adalet Bakanlığı’ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Bakanlık, “2022’de denetimli serbestlik hakkı kazandı, yararlandırılmadı” denildi. Dink ailesinin avukatı Bahri Bayram Belen ise, “Kararla birlikte ailenin acısı bir kez daha tazelendi” dedi. Hrant’ın Arkadaşları adına yapılan açıklamada ise, “Biliyorduk, dile getiriyorduk ama bu son gelişmeyle tescillendi: Adalet yok! Vicdan yok! Hakkaniyet yok! Biz bitti demeden bu dava bitmez” denildi. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ise, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Bülbül, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a, “19 Ocak 2023 ve 13 Temmuz 2023 tarihlerinde yapılan koşullu salıverme talebi hangi gerekçelerle reddedilmiştir? 4 ay sonra koşullu salıverme talebi hangi gerekçe ile kabul edilmiştir? “İyi hal” değerlendirmesinin gerekçesi nedir?” diye sordu.

TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ, ÖZGÜR ÖZEL'İ ZİYARET ETTİ

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i ziyaret etti. Ziyaret sonrası konuşan Özgür Özel, AYM'nin zayıflatılmasını ve alınan kararların uygulanmamasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayacaklarını belirtirken Ogün Samast'ın tahliye edilmesine ilişkin, "Karanlık ve derin güçler hepimizin gözü önünde racon kesmektedir. Buna teslim olmayacağız" dedi. Numan Kurtulmuş, 2 gün önce İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nu, bugün ise Saadet Partisi Grup Başkanı Selçuk Özdağ’ı Meclis'teki parti grubunda ziyaret etmişti.

KURTULMUŞ, OGÜN SAMAST'IN TAHLİYESİNİ YARGI SİSTEMİNE BAĞLADI

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Can Atalay'ın tutukluluk durumu ve Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliyesine ilişkin konuştu. Kurtulmuş, Atalay'ın durumuna dair "Meclis kendi gündemi içerisinde gereğini yapacaktır. Bu mesele başta olmak üzere bütün meseleleri çözebilecek yer Meclis'tir" dedi. Kurtulmuş, Samast'ın tahliyesini ise yargı sistemine bağladı.

BABACAN'DAN OGÜN SAMAST'IN TAHLİYESİNE TEPKİ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Cumhur İttifakı'na yeni anayasa için destek vermeyeceklerini belirten Ali Babacan, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesine de tepki gösterdi. Babacan Erdoğan’a da seslendi. “Yeni anayasa için destek beklemeyin” dedi.

İYİ PARTİ'DE 2 İSTİFA DAHA

İYİ Parti’de istifa rüzgarı durmak bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde istifalarını açıklayan Durmuş Yılmaz ve Bahadır Erdem’in ardından bugün de Antalya büyükşehir belediye başkan adayı Mesut Yılmaz ve Ankara Milletvekili Adnan Beker istifa kararını açıkladı. Sözcü yazarı İsmail Saymaz, Beker’in AKP’ye geçeceğini iddia etti. Beker, AKP’ye katılması halinde İYİ Parti’den AKP’ye geçen ikinci vekil olacak. Geçtiğimiz günlerde de Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu partiden istifasını açıklamış, ardından AKP’ye geçmişti.

AKŞENER'İN "DEFOLUP GİTSİNLER" DEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır ve Ankara Milletvekili Adnan Beker için “Defolup gitsinler!” dediği iddiasını yazdı. Saymaz, "İYİ Parti'de sular durulmayacak, öyle görünüyor. Bir istifa dalgası kıyıya vurabilir” ifadelerine yer verdi.

YENİ ŞAFAK'A İMAMOĞLU'NDAN YANIT: BU HABERLERLE ARAMIZI BOZAMAZLAR

Yandaş Yeni Şafak, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'CHP’yi İmamoğlu’na kaptırmayın, direnin, partiyi ANAP’laştırmak istiyor' dediğini iddia etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan söz konusu iddiaya yanıt geldi.  İmamoğlu, "Mesnetsiz, kaynaksız, kaynağı belirtilmeyen haberler. Bu haberlerle bizim aramızı bozamazlar" dedi.

HEDEP: BATI İLLERİNDE İTTİFAKA AÇIĞIZ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Adana'da yerel seçimlere ve olası ittifaklara ilişkin açıklama yaptı. Hatimoğulları, "Birinci, ikinci olduğumuz bölgelerde kendin adaylarımız ile seçime gireceğiz. Batı illerinde ise ittifaka açığız" dedi.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN 'BABA EVİ' İFADESİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, CHP için kullandığı 'baba evi' ifadesine gelen "Eşitliğe aykırı ve partiyi erkeklerin partisi ilan eden bir söylem" eleştirisine yanıt verdi. Özel, "Baba evi tanımlaması, partimizin kurucusu Atatürk olduğundan, partimiz Atatürk'ün partisi olduğundan yapılmaktadır" cevabını verdi. Özel, "Maksadımız partiyi erkeklerin partisi yapmak asla değildir" dedi.

BARIŞ PEHLİVAN'IN DAVASI DÜŞÜRÜLDÜ

3 aydır Maltepe Açık Cezaevi’nde tutulan ve denetimli serbestlik hakkından yararlandırılmayan gazeteci Barış Pehlivan, bugün hakim karşısına çıktı. Savcı, Yargıtay Üyesi Ömer Faruk Aydıner’in şikayetini geri çektiği için davanın düşürülmesi yönünde mütaala verdi. Mahkeme, davanın düşürülmesine karar verdi. Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz yaptığı açıklamada, “Özgürlük bir adım uzakta. Yarın Anadolu İnfaz Hakimliği’ne vereceğimiz dilekçe ile Denetimli Serbestlik Kararı verilmesini talep edeceğiz. İnfaz Hakimliği’nin Kararı doğrultusunda gazeteci Barış Pehlivan’ın Cezaevinden tahliyesi gerçekleştirilecek” dedi.

ENGİN POLAT, ÇORLU CEZAEVİ'NE SEVK EDİLDİ

Kara para aklama suçlamasıyla haklarında soruşturma başlatıldıktan sonra tutuklanan ve mal varlıklarına el konulan Engin Polat, Maltepe Cezaevi’nden Çorlu Cezaevi’ne sevk edildi. Engin Polat’ın kardeşi Can Polat, amcası Halit Polat ve dayısı Metin Yılmaz ise Dilan Polat’ın erkek kardeşi Can Doğu ile birlikte Tekirdağ Cezaevi’ne sevk edildi. Erkek tutukluların sevk edilmesiyle beraber Marmara Cezaevi’nde Dilan Polat, kız kardeşi Sıla Doğu gibi kadın tutuklular kaldı.

CANDAN KARDEŞLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Sosyal medya fenomenleri Nihal Candan ve Bahar Candan ile soruşturma kapsamında gözaltına alınan Hacı İsrafil S., adliyeye sevk edildi. Emniyet Müdürlüğü'nde 4'er saat ifade veren şüphelilerin kendilerine yöneltilen suçlamaları kabul etmediklerini söyledikleri öğrenildi. Şüphelilerin "Suç örgütüne üye olmak" suçlamasıyla adliyeye sevk edildiği, el konan cep telefonlarıyla ilgili incelemenin ise sürdüğü öğrenildi.

AMASRA MADEN FACİASINDA İHMALLER ZİNCİRİ

Amasra'da Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na ait maden ocağında meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan patlama ilişkin davanın 5. duruşması sürüyor. Duruşmada konuşan maden işçisi Erdi Demir, "Mühendisleri haftada 1-2 gün görürdük. Şu anda her gün giriyorlar. Maske eğitimleri verilmiyordu, sadece imza attırılıyordu. Şu an birebir, uygulamalı veriliyor" dedi. İfadelerle birlikte yaşanan ihmaller zinciri de bir kez daha gözler önüne serildi.

DİYARBAKIR'DA GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ YASAKLANDI

Diyarbakır Valiliği, açık alanlarda yapılmak istenilen toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri, broşür dağıtma, afiş, pankart asma gibi her türlü eylemi 4 gün süreyle yasakladığını duyurdu.

METİN UCA'NIN SAĞLIK DURUMU HAKKINDA SON AÇIKLAMA 

Bir süredir tedavisi devam eden ve taburcu olması beklenen Metin Uca’nın sağlık durumuna ilişkin menajerinden yeni bir açıklama geldi. Uca’nın menajeri Kübra Kalem Baykara, “15 Kasım sabahı taburcu edilmesi beklenirken acil bir operasyona alınması gerekti. Operasyondan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle tedbir amaçlı entübe edildi. 72 saati atlatmayı, ardından kaldığımız yerden tedavisine devam edebilmeyi umuyoruz” dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: 61 KOZMETİK ÜRÜNÜNDEN 56'SI UYGUNSUZ

Sağlık Bakanlığı, 3 aylık denetimlerde 61 kozmetik ürünün yüzde 92’sinin uygunsuz olduğunu açıkladı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, 13 Kasım'da 2023 yılı üçüncü çeyrek denetim verilerinine ilişkin internet sitesinde açıklama yayımladı. Açıklamada, Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında kozmetik ürünlerin piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda uygunsuz ürünlerin tespit edildiği belirtildi.

TÜİK: KONUT SATIŞLARI YILLIK BAZDA DÜŞTÜ

Türkiye İstatistik Kurumu, ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye genelinde konut satış sayısı ekimde geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 8,7 gerileyerek 93 bin 761'e indi. Konut fiyatlarında yaşanan fahiş artış ve ekonomide yaşanan kötü gidişat verilere de yansımış oldu.

DİSK'İN YÜRÜYÜŞÜ 4. GÜNÜ GERİDE BIRAKTI

DİSK'in "Gelirde Adalet, Vergide Adalet" talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş, dördüncü gününde devam ediyor. Bursa'dan Bilecek'e ulaşan DİSK heyeti, halk tarafından “Gelirde adalet vergide adalet” ve “Sefalete teslim olmayacağız” sloganlarıyla karşılandı. Burada açıklamalarda bulunan Arzu Çerkezoğlu, "Yürüyüşümüz her adımda güçlenerek ve büyüyerek devam ediyor. DİSK yürürse, işçiler yürürse bütün karanlıklar dağılır. Yolumuz aydınlanır. Adaletli bir ülkeyi hep beraber kuracağız" dedi.

İZMİR'DE İŞÇİ DÜŞMANLIĞI

İzmir’de faaliyet gösteren Ukrayna menşeli Dezega Güvenlik Sistemleri Fabrikası’nda DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası üyesi 8 işçi, işten çıkartıldı. Birleşik Metal İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ali Çeltek, “Hukuksuzluğa karşı mücadele edeceğiz” dedi.

'KASIM İNDİRİMİ' HABERLERİNE PARA CEZASI KESİLDİ

Reklam Kurulu, yılın ilk 11 ayında aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamadan bin 623 dosya hakkında durdurma cezası ve toplam 92 milyon 500 bin lira idari para cezası verdi. "Efsane Kasım", "Şahane Cuma" gibi isimlerle adlandırılan kampanyalara ilişkin 2,7 milyon lira ceza kesildiği bildirildi.

MOTORİNE FAHİŞ ZAM GELDİ!

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorine 1 lira 14 kuruş zam yapıldı. Benzin fiyatında ise değişiklik olmadı.

KARGO ÇALIŞANLARI KİMYASAL MADDEDEN ZEHİRLENDİ

Kocaeli'nin Darıca ilçesinde kargo firmasına gelen paketten sızan kimyasal madde nedeniyle kargo çalışanı 14 kişi zehirlendi. Bina önünde Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer ekipleri tarafından kurulan çadırda ilk müdahalesi yapılan yurttaşlar daha sonra hastaneye kaldırıldı. Kimyasal maddenin benzoil klorür olduğu tespit edilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Kocaeli Valiliği olayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Olaydan etkilenen 14 firma çalışanının genel durumları iyi olmakla birlikte, 4’ünün hastanelerde takipleri devam etmektedir. Bahse konu madde ise 110 ekiplerine bağlı kimyasal olaylara müdahale ekibince olay yerinden güvenli bir şekilde alınarak gerekli incelemelere başlanılmıştır. Olayla ilgili çok yönlü inceleme başlatılmıştır” denildi.

İZMİR'DE METRO RAYDAN ÇIKTI

İzmir’de seyir halindeki metro raydan çıkarak duvara çarptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaşanan kazada herhangi can kaybı yaşanmadığını ve yaralı olmadığını açıklarken, olayla ilgili teknik çalışma ve soruşturma başlatıldı.

KOCAELİ'DE İŞÇİ SERVİSİ İLE MİNİBÜS ÇARPIŞTI

Kocaeli'de Kuzey Marmara Otoyolu'nda seyir halinde olan işçi servis minibüsü ile taksi çarpıştı. Kaza, saat 08.00 sıralarında meydana geldi. Yaralılar, sağlık ekiplerince hastanelere götürüldü. Bir süre bölgede araç yoğunluğu oluşurken, kaza ile ilgili soruşturma başlattı.