Gazeteci Erk Acarer, suç örgütü lideri Sedat Peker'in Deli Çavuş mahlasıyla paylaştığı iddiaların yargıyı ve emniyeti karıştırdığını iddia etti. Acarer'e göre, yargı emniyete Peker talimatı verdi ve "İddiaları araştırın tutanak düzenleyin" dedi.

Peker'in açıklamalarının ardından Halkın Kurtuluş Partisi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, eski Başbakan Tansu Çiller, eski MİT Özel Harekat Dairesi Başkanı Korkut Eken, Süleyman Soylu'nun kardeşi Sadık Soylu, eski Başbakan Binali Yıldırım, Binali Yıldırım'ın oğlu Erkam Yıldırım, Halil Falyalı, Sedat Peker ve Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Peker'in iddialarının araştırılması için emniyete yazı gönderdiğini, ancak emniyetin işi ağırdan aldığını yazan Acarer, Sedat Peker'in iddialarının yargıya yansımasıyla ilgili bugün Twitter paylaşımları yaptı. Acarer'in paylaşımları şöyle...

"'Geliyor gelmekte olan!'
Çok ilginç şeyler oluyor.
Yargıdan Emniyete 'Peker talimatı': İddiaları araştırın tutanak düzenleyin!
Emniyet kaygılı: '17-25'ten beter oluruz. Hepimizi tutuklarlar'
Dosyalar emniyete yatıyor.
Evet; geldik çok kritik bir noktaya. Anladığımız kadarı ile yargıda Peker’in yalanlanamayan iddiaları konusunda önemli bir kıpırdanma olmuş. Bu bir ilk! Belgeleri paylaşıp, anlatacağım.
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Peker’in iddiaları konusunda, yargıya en başından beri suç duyurusunda bulunuyor. Bunlardan en önemlisi Peker’in 7’inci videosu..
Suç duyurusu videoda adı geçen ya da dosyaların uzanabileceği isimler, HKP tarafından şöyle listelenmiş:

acarer_2

Sonrasında çok önemli bir şey oluyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2021-223951 nolu bir soruşturma açıyor. Dosyayı incelemesi için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na da gönderiyor.
Ankara, Dosyada ‘Parlementer’ sıfatına haiz kişilerin ayrıldığını söylüyor. Ancak Mehmet Ağar, Erkam Yıldırım ve infaz edilen Halil Falyalı ‘soruşturulabilir’ diyor. Ama bu isimler üzerinden dosyanın nerelere uzanacağı belli!
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Yetkisizlik Kararı’ alıyor. Ancak satır arasında verdiği bilgi kritik: ‘Zaten bizde de açık bir dosya var!’ Bu noktada bu büyük iddialar hakkında bir değil 2 dosya birden olduğunu anlıyoruz.

acarer_3

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyanın peşinden gidiyor. Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yine ‘parlementerler ve Erdoğan’ı ayırın’ iddiaları araştırın ve tutanak hazırlayın’ diyor.

acarer_4

Organize Şube, 11 Nisan tarihinden beri top çeviriyor. Dosya masada kimse dokunamıyor. Çünkü dokunurlarsa 2 şey olacak. HTS kayıtları, tanıklar ve belgeler iddiaları doğrulayacak. Emniyettekiler bunun sonucunda 17-25 akibetine uğrayacaklarını ve tutuklanacaklarını düşünüyorlar.
Hal böyle olsa da bu iddialar hakkında artık kayda geçen evraklar var. Bu önemli bir aşama sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Duruma ilişkin olarak Sedat Peker’den kısa bir beyan aldım. Şunları söyledi:
“Açıktır ki,anlatılanlar gerçektir. Emniyet,araştırma yaptığında bilgi, belge, HTS ve benzer kayıtların hemen ortaya çıkacağını biliyor.O yüzden dosyayı unutmuşlar.Ama daha fazla da araştırma yapmak zorunda kalacaklar, soruşturma açacaklar.Göreceksiniz. Geliyor gelmekte olan!”
İddialarda yer alan tüm isimlerin de söz hakkının açık olduğunu, sözlü yazılı ya  da görsel olarak her beyanlarının tarafımdan kamuoyuna aktarılması ve haber yapılması konusunda tereddütlerim olmadığını belirtirim."

2022'nin ilk Basın Kartı Komisyonu toplandı 2022'nin ilk Basın Kartı Komisyonu toplandı