Fincancı, Önderoğlu ve Nesin için dayanışma çağrısı

Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu'nun yargılandığı davanın yeniden görülmesine yarın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanıyor.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ 29.09.2021 - 12:52 29.09.2021 - 13:01

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanıştıkları, basın ve ifade özgürlüğünü savundukları için yargılanan TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ve Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin'in davasına yarın devam edilecek. "Terör örgütü propagandası", "suç ve suçluyu övmek" ve "suç işlemeye alenen tahrik" suçlamalarıyla yargılanan Fincancı, Nesin ve Önderoğlu, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamada beraat etmişlerdi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3 Kasım 2020 tarihinde beraat kararını eksik inceleme sebebiyle usul yönünden oy birliğiyle bozmuştu.

DURUŞMA ÖNCESİ AÇIKLAMA

Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’in yeniden yargılanmasına 30 Eylül tarihinde Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'ndaki 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden başlanıyor. Anayasa Mahkemesi’nin geçtiğimiz günlerde Özgür Gündem Gazetesi’nin KHK ile kapatılmasına dair verdiği “ihlal” kararı ile yeni bir boyut kazanan söz konusu dava için Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından dayanışma çağrısı yapıldı. Duruşma öncesinde TTB, TİHV, İHD yönetici ve üyelerinin yanı sıra Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün merkez, Almanya ve İngiltere seksiyonlarından temsilciler Adliye önünde bir basın açıklaması yapacak. Duruşma ise saat 13.30'da 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST