Rûdaw’da yer alan habere göre bugün Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören Çınar ilçesi kırsal Yazçiçeği mahallesi (Herberû) yaralanan 56  yaşındaki Kerime Erdenli isimli kadın bu sabah saat 10.00 sularında yaşamını yitirdi.

Dün akşam saatlerinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vefat sayısının 12’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Koca X hesabından yaptığı açıklamada “Diyarbakır ve Mardin’de, iki ilimizin yakın köy ve mahallelerinde meydana gelen yangın sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı maalesef 12’ye yükseldi. Olaydan 78 kişi etkilendi. Hastalarımızdan 5’inin tedavi ve takiplerine devam ediyoruz. 5’i de Diyarbakır’da tedavi gören hastalarımızdan 3’ü entübe durumda. Bu vesile ile bir kez daha, olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

BAKIRHAN VE HATİMOĞULLARI YANGINDA ETKİLENEN KÖYLERİ ZİYARET EDECEK

Öte yandan DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yangın felaketinin yaşandığı Diyarbakır ve Mardin'deki köyleri ziyaret edeceği açıklandı.

Türkiye Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Diyarbakır ve Mardin'deki yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

“DİYARBAKIRDA 8 BİN MARDİN’DE 7 BİN DÖNÜM ARAZİ YANDI”

Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı kırsal Köksalan (Toy) Mahallesi'ndeki yangınında hayatını kaybeden amca ve yeğeninin cenazesine katıldı.

Burada bir açıklama yapan Karaloğlu yangında oluşan hasar hakkında şu bilgileri verdi:

"Dün meydana gelen bu büyük yangında Diyarbakır'da 8 bin 100 dönüm arazi zarar gördü. Bunun 1450 dönümü daha biçilmemiş, hasadı yapılmamış arpa ve buğday tarlası. Geri kalan 6 bin 550 dönümlük kısmı ise hasadı yapılmış anız şeklindeki araziydi.

Mardin'de ise 7 bin dönüm arazi yangından etkilenmiş. Bunun 4 bin dönümü hasadı yapılmamış tarla, 3 bin dönümü ise hasadı yapılmış anız olarak yanan ve hasar gören bölgedir. Sadece zarar gören bunlar değil. Vatandaşımız tarlada bulunan sulama ekipmanları, boruları ve elektrik altyapıları da zarar gördü. Zararlarla ilgili tespitler Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz vasıtasıyla hemen bugün tespitler başladı. Şu anda vatandaşımızın zarar ve hasar tespitleri devam ediyor.

Ayrıca bir vatandaşımızın ağılında, bir vatandaşımızın da samanlığında hasarlar mevcut. Yangında 556 küçükbaş hayvan telef olmuştur. 250 yaralı hayvanımız vatandaşların da rızalarıyla Et ve Balık Kurumuna kesime sevk edilmiş. 120 hayvanımız da bölgede veteriner hekimlerimiz ve fakültemizin desteğiyle tedavileri sağlanmıştır."

“KESİN ÇIKIŞ SEBEBİ HENÜZ TESPİT EDİLMEDİ”

Yangının kesin çıkış sebebinin henüz tespit edilmediğini dile getiren bakan yardımcısı “Cumhuriyet savcılığımız olay el koymuş durumda. Jandarma olay yeri inceleme ekipleri bölgede araştırmalarına devam ediyor” dedi.