ATV’de yayınlanan ‘Esra Erol’da’ programında Kürtçe konuşulduğu sırada mikrofonun kapatılmasına ilişkin Diyarbakır Barosu tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Yaşananlar üzerine Diyarbakır Barosu tarafından yapılan açıklamada, dilsel ayrımcılık ve Kürtçe diline yönelik tahkir edici, ırkçı, nefret içeren ve ayrımcı yaklaşımlar nedeniyle suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamada, “ATV’de yayınlanan ‘Esra Erol’da’ isimli programda Kürtçe konuşulduğu esnada yayın sesinin kısılması nedeniyle dilsel ayrımcılık ve Kürtçe diline yönelik tahkir edici, ırkçı, nefret ve ayrımcı yaklaşımdan dolayı ilgililer hakkında TCK 216 maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunuldu” denildi.

Baro, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu dilekçesinde, “Kürtçe diline yönelik ırkçı ve tahkir edici içerikli söylem ve davranışlarda bulunulmuştur. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçu tehlike suçu olup, suçun oluşması için zarar oluşması gerekmemektedir. Dolayısıyla kamu barışının bozulma ihtimali suçun işlenmesi için yeterlidir. Bu unsurun gerçekleşmesi için kamu barışını bozmak için açık ve yetkin bir tehlike olması gerekmemektedir. Bu kapsamda, Kürtçe diline yönelik yaklaşım gözetildiğinde, şüpheli/lerin TCK’nın 216. Maddesi gereğince yargılanması ve cezalandırılması gerekir” ifadelerine yer verdi.

Dilekçede, şüpheliler hakkında soruşturma başlatılması ve cezalandırılması için kamu davası açılması talep edildi.