Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, uluslararası gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

İmamoğlu’ndan erişim kısıtlanmasına tepki İmamoğlu’ndan erişim kısıtlanmasına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de iktidar ve muhalefetin uzlaşı sağlaması gerektiğini açıkladı. Çavuşoğlu'nun Suriye konusundaki benzer söylemleri Türkiye kontrolündeki cihatçı grupların tepkilerine neden olmuştu.

Katıldığı bir canlı yayın programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Türkiye'nin uluslarası politikadaki son dönemlerde aldığı tutumlara dair konuştu.

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA İLE İLİŞKİMİZİ KESMEDİK, İTİRAZIMIZ NATO ÜYELİĞİNE"

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya ile ilişkilere değinerek, "Biz onlarla ilişkimizi kesmedik, itirazımız NATO üyeliğine. Madrid'de varılan üçlü anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmediler. Sözde değil özde müttefik istiyoruz Teröre destek veren ülkeler özde müttefik olamaz. Zaten NATO içerisinde yeterince sözde müttefikimiz var" dedi.

"SURİYE İLE İLERLEYEN ZAMANLARDA TEMAS OLABİLİR"

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemek istediği gayet açık. Suriye'de kan dökülmesini istemiyoruz. Sanki Türkiye yüzünden olmuş. Böyle bir şey yok. Savaşın nerelere evrildiğini gördük. Ancak bu savaşın bedelini en çok biz ödedik. Terör örgütlerini ve Türkiye'ye yönelik tehditleri bertaraf etmek için uğraşıyoruz. Suriye'de kalıcı bir istikrar için muhalefet ve rejimin anlaşması gerekiyor. Suriye'nin toprak bütünlüğüne uğraması bizim de aleyhimize. Şu anda böyle bir plan yok, ancak ilerleyen zamanlarda temaslar olabilir. Türkiye'nin siyasi süreçle ilgili çabaları son derece samimidir.

"RUSYA'NIN HOŞUNA GİTMEYEN KARARLAR ALDIK"

Biz en başından beri ilkeli bir politika izledik. Denge politikamızı bozmadık. Rusya'nın da hoşuna gitmeyen kararlar aldık ama Avrupa kadar değil. Türkiye olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Batı'ya uysaydık tahıl anlaşmasını gerçekleştiremezdik. Rusya ile ilişkilerin kesilmesinin faturalarını görüyoruz. Herkesin etkilenmesi kaçınılmaz. Doğal gaz fiyatlarını görüyoruz. Ancak Türkiye doğal gaz sıkıntısı çekmiyor, diğer ülkelerde bu durum var. Tek taraflı yaptırımlara asla katılmıyoruz. Uygulanabilir bir ateşkes, adil bir barış olmalı Ukrayna için.

"ERMENİSTAN VE AZERBAYCAN'IN BARIŞ İMZALAMASI LAZIM"

Ermenistan ile Azerbaycan'ın bir barışa imza atması lazım. Ermenistan provokasyonlara son vermeli. İki ülke ile sürekli temaslardayız. Barış anlaşmasını da Azerbaycan teklif etti, tek derdi işgal edilen toprakların geri alınmasıydı. Barış ve diyalog konusunda biz samimiyiz.

Yunanistan Türkiye'nin küresel aktör olmasından rahatsız. Saçmalamaya başladılar. Özellikle şu süreçte (Rusya-Ukrayna savaşı) herkesin bizi desteklemesi sonrasında Yunanistan'da ciddi bir hazımsızlık var. Eğreti ata binen çabuk düşer. Benim arkamda ABD var AB var deyip durmayın. Kalimera (Günaydın) diyoruz. Karşında güçlü bir Türkiye var. Nefret kin kusuyorsun. Tarihte Türk askeri sizi denize denize döktü, hazmedememişsin her yerde Türk düşmanlığı yapıyorsun.Dünya da karşımıza dikilse ülkemizi korumak zorundayız. Kim olursa olsun."