ABD'de bugüne kadar yapılan en kapsamlı köpek kurtarma çalışmalarından birinde kurtarılan yaklaşık 4 bin beagle cinsi köpek için yeni yuva arayışı başladı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; köpekler Virginia eyaletindeki bir tesiste yetiştiriliyor ve daha sonra ilaç deneyleri için laboratuvarlara satılıyordu.

Tesis geçtiğimiz haftalarda hayvan hakları ihlalleri nedeniyle kapandı.

Antalya’da 83 yıl sonra sıcaklık rekoru Antalya’da 83 yıl sonra sıcaklık rekoru

Bölgedeki yardım kuruluşları köpekleri sahiplendirme çalışmalarına devam ediyor.

ABD ADALET BAKANLIĞI DA DEVREYE GİRMİŞTİ

Reuters'a konuşan hayvan hakları kuruluşu Humane Society'nin Başkanı Kitty Block, "4 bin gerçekten çok fazla. Bütün bu köpekleri tesisten çıkarmamız en az 60 gün sürecek. Onları sevgiyle bakılacakları evlere sahiplendirmeye çalışıyoruz" dedi.

ABD Adalet Bakanlığı, yetiştirme tesisinin kurucusu Envigo RMS adlı şirkete Mayıs'ta dava açmış ve şirketi hayvanlara defalarca kez eziyet etmekle suçlamıştı.

Bakanlığın müfettişleri tesisi ziyaret ettiğinde tedavi edilebilecek hastalıkları olan bazı köpeklerin öldürüldüğünü tespit etmişti.

AÇ BIRAKILMIŞLAR

Köpeklere aynı zamanda içinde kurtçuk, küf ve dışkı bulunan yemeklerin verildiği, bazı anne köpeklere ise hiç yemek verilmediği paylaşılmıştı.

Tesiste bulunan 25 yavru köpeğin de soğuktan öldüğü bildirildi.

Köpeklerin bugünlerde yeni yuvalarına gitmeden sağlık kontrolü ve aşıları yapılıyor.

Hayvan hakları kuruluşları, bazı köpeklerde travma belirtileri olduğunu, özellikle yavruların daha önce hiç kucağa alınmadığını ve nasıl oyun oynanacağını bilmediğini söylüyor.