Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul projesinin güzergahında aldığı 'tarla' vasfındaki arazinin, proje planlarının onaylanmasıyla kesin olarak imara açıldığı kaydedildi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’ın 2012 yılında Kanal İstanbul güzergahında aldığı ‘tarla’ vasfındaki arazi imara açıldı.

ÇEVRE BAKANLIĞI'NDAN ONAY

Bütün tepkilere ve uzmanların uyarılarına rağmen sürdürülen Kanal İstanbul projesinde, çevresi imara açılarak kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarının planlama süreci sona ermişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, geçen günlerde İmar Kanunu’nun 18. maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını onaylandığını duyurdu ve kadastro cetvelini askıya çıkardı. İtirazlar 17 Şubat’a kadar yapılabilecek. Bu cetvelle arsa tapuları ve parsellerin son hali belirleniyor.

RUHSAT ALABİLMESİ İÇİN ENGEL KALMADI

Yenişehir’in planlarının belirlenmesiyle Albayrak’ın arazisi de ‘tarla’ alanından konut+ticaret alanına alınmış ve araziler değer kazanmıştı. 

Gözden kaçırmayın

AKP'li belediye tarihi camiyi, restore etmek yerine harabeye çevirdi AKP'li belediye tarihi camiyi, restore etmek yerine harabeye çevirdi

Konut, alışveriş merkezi, otel, konaklama tesisi gibi yapılar inşa edilebilecek hale gelen arazi, imar uygulamasının onaylanmasıyla da kesin olarak imara açılmış oldu. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre, arazinin önünde ruhsat alabilmesi için bir engel kalmadı. 

Duvar'dan Hazal Ocak'ın haberine göre; Albayrak'ın arazisi de bu statüde yer alıyor.

Edinilen bilgilere göre; 13 bin 899,50 metrekarelik arazide imar uygulamasıyla yüzde 45 Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintisi yapıldı. Yani arazide kamunun ortak kullanımına ait olacak alanların yaratılabilmesi için kesintiye gidildi. 7 bin 644 metrekareye indirilen arazi 4 kat izinli ticaret+konut alanı olarak belirlendi. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre arazinin önünde ruhsat alabilmesi için bir engel kalmadı.