Diyarbakır'da bazı kırsal mahalleler dışında depremde hasarlı yapıların tespit edilmesi çalışmaları tamamlandı. Kent Koruma ve Dayanışma Platformu'nun açıkladığı verilere göre; kentte 3 bin 252 bina ağır hasar gördü.

Mereş merkezli depremde hasar gören iller arasında bulunan Diyarbakır'da bazı kırsal mahalleler dışında il ve ilçe merkezlerindeki hasar tespit çalışması tamamlandı. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu tarafından sanal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Diyarbakır merkez ve ilçelerde hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Bazı kırsal mahallelerde çalışmalar devam ediyor” denildi. 

Hasar tespit çalışmalarına dair son verileri de paylaşan Kent Koruma ve Dayanışma Platformu tarafından paylaşılan verilere göre; 159 bin 832 binada yapılan incelemelerde 22 binanın yıkıldığı, 66 binanın acil yıkılmaması gerektiği, 3 bin 252 binanın ağır hasarlı olduğu, 2 bin 828’nin orta hasarlı olduğu, 32 bin 652 binanın az hasarlı olduğu tespit edildi. Platform tarafından yapılan paylaşımda, 97 bin 383 bina da ise hasar tespit edilmediği, 13 bin 842 bina değerlendirme dışı bırakıldığı belirtildi. 13 bin 842 binanın neden değerlendirme dışı bırakıldığına ilişkin bilgi paylaşılmazken 2 bin 892 binada tespit yapılmadığı, kilitli olması nedeniyle 6 bin 895 binada ise inceleme yapılmadığı ifade edildi.