Bekir Pakdemirli: Yunanistan'ın uçak talebi var, değerlendirmeye çalışıyoruz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Muğla’daki yangınların iyiye gittiğini belirterek, Yunanistan’ın uçak talebi olduğunu söyledi.

EKOLOJİ-ÇEVRE 08.08.2021 - 22:28 08.08.2021 - 22:49

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İçişleri Bakanı Soylu ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu Marmaris Öğretmenevinde açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarına ilişkin, “89 hava aracının günlük koordinasyonunu yapmak durumunda kalıyoruz. Zor bir operasyon” diyerek, Muğla’daki yangınların tümünün iyiye gittiğini açıkladı.

YUNANİSTAN'IN UÇAK TALEBİ VAR

Muğla’da 180 bin ton su atıldığını belirten Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Yunanistan’ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan’a sağlıyor olacağız. Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak. 2 işçi soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok

YANGIN ÇİNE ORMANLARINA SIÇRADI

"Filomuza dışarıdan gelen iki uçak, Yunanistan ve AB'deki yangınların ciddiyetinden dolayı ayrıldı. Yunanistan'ın uçak talebi var. Bunu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizdeki yangınların hafiflemesiyle beraber eğer sağlayabileceksek bunu da Yunanistan'a sağlıyor olacağız. Yatağan ilçesindeki orman yangını rüzgarın sert esmesiyle birlikte Çine ormanlarına sıçradı.

KÖYCEĞİZ'DE YANGIN DEVAM EDİYOR

Muğla'da şu ana kadar 10 bin 400'e yakın sorti yapıldı, 180 bin ton su atıldı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Milas'taki yangın henüz kontrol atlında değil ama özellikle termik santralle ilgili riskler de azalıyor. Kavalıkdere, Köyceğiz yangınları devam ediyor ama hepsinde olumlu gidişat var.

10 JANDARMA HELİKOPTERİ DESTEK VERİYOR

Şu anda yerleşim yerlerini tehdit eden bir yangımız yok. 10 jandarma helikopteri çok kısa bir süre içinde bambi takarak su atmaya bizlere katıldı. 6 ilde 22 ilçe, 172 köyde 7 bin 220 çiftçinin hasar tespiti yapıldı. Muğla'da 16 orman yangını meydana geldi. 6 uçak, 39 helikopter, 630 arazöz, 128 iş makinesi ve 3 bin 600 personel görev yaptı.

YENİDEN AĞAÇLANDIRILACAK

Yanan yerlerin başka maksatla kullanılması söz konusu değil, buralar yeniden ağaçlandırılacak.

2 İŞÇİ UÇURUMDAN YUVARLANDI:

2 işçi, soğutma çalışmaları sırasında uçurumdan yuvarlandı. Helikopterle hastaneye kaldırıldılar. Hayati tehlikeleri yok.

SEZON BİTİMİNE KADAR UĞRAŞACAĞIZ

Dünyanın en güçlü ülkesi olabilirsiniz ama 15 ülkeyle savaşamazsınız. Biz aslında son günlerde bunu yaşadık ama son günlerde hızlı bir şekilde bu noktaya geldik. Bundan sonra inşallah tabii ki hiç yangın çıkmasın isteriz. Ama sezon bitimine kadar bu yangınlarla uğraşıyor olacağız.

102 MİLYON TL HASAR BEYANI VAR

19 yılda orman yangınlarıyla ilgili çok ciddi işler yapıldı. Yangınlarda 102 milyon liralık hasar beyanı var. En kısa zamanda yanan yerlerin yeşil bir örtüye kavuşmasını sağlıyor olacağız."

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST