Avrupa İnsan Hakları (AİHM) 15 Temmuz sonrası ihraç edilen 50 yargı mensubunun daha başvurusunu karara bağladı. AİHM, Türkiye’nin her bir başvurucuya 5 bin avro ödemesine karar verdi.

İHD Çanakkale Şubesi: Hak ve demokrasi mücadelesi yürüten arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı İHD Çanakkale Şubesi: Hak ve demokrasi mücadelesi yürüten arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı

AİHM, 15 Tammuz darbe girişiminden sonra meslekten ihraç edilen yargı mensuplarının başvuruları hakkında karar vermeyi sürdürüyor. Geçen yıl 427 yargı mensubunun haklarının ihlal edildiğine karar veren AİHM, darbe girişimi sonrası yapılan tutuklamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olduğuna karar vermiş ve başvurucuların her birine 5 bin avro ödenmesine hükmetmişti.

AİHM bugün verdiği kararla 50 yargı mensubunun daha başvurusunu hükme bağlamış oldu. 50 başvurucunun özgürlük ve güvenlik hakkının ihal edildiğine hükmeden AİHM, Türkiye’nin bu kişilere 5 bin avro ödemesine karar verdi.

Ankara Barosu avukatlarınan Rümeysa Budak, AİHM’in bu kararına ilişkin şu değerlendirmede bulundu

  • Bugün verilen “Acar ve diğerleri” kararı, 427 kişi hakkında verilen “Turan ve diğerleri” kararından farklı olarak Büyük Daire itiraz yolu kapalı olmak üzere Komite tarafından kesin olarak verildi.
  • 5 bin avro, “Turan ve diğerleri” kararındaki gibi, manevi tazminatla masraf ve giderleri içerecek şekilde hükmedilmiş.
  • 546 kişilik grupta hâlâ karar verilmeyen 50 kadar başvuru kaldı, bunun haricinde 1000 kadar diğer gruplarda bekleyen ihraç yargı mensuplarının başvuruları var. Belli bir kritere göre ayırdıklarını düşünmüyorum, dosya içerikleri neredeyse birebir aynı.
  • Muhtemelen arka planda bu başvuruların tazminatları takside bağlandı. Mahkeme’nin iş yükü haricinde herhangi bir hukuki (!) açıklama bulamıyorum çünkü.