Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 2018’de meydana gelen ve 7’si çocuk 25 kişinin hayatını kaybettiği, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili davada karar açıklandı. Tutuksuz 13 sanığın “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

Duruşma öncesi tren katliamında hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer mağdurlar, mahkeme salonuna kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüşte, katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşınırken, adalet talebi haykırıldı.

Duruşmaya yakınlarını kaybedenlerin aileleri ve avukatların yanı sıra çok sayıda hukuk örgütü ve insan hakları aktivisti katıldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel de duruşmayı izledi. 

Duruşmada, sanıklara son sözleri soruldu. Sanıklar, beraatlarını talep etti. Ardından hükmün açıklanması için duruşmaya 20 dakika ara verildi. 

CEZALAR

Mahkeme heyeti, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Birinci Bölge Müdürü Nihat Aslan’a “taksirle birden çok kişiyi öldürme” suçundan 15 yıl, TCDD Birinci Bölge Bakım Müdürü Mümin Karasu’ya “bilinçli taksirle öldürme” suçundan 17 yıl 6 ay, Bakım Servis Alanlarından Sorumlu Müdür Yardımcısı Levent Meriçli'ye 9 yıl 2 ay, Altyapıdan Sorumlu Birinci Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras'a 8 yıl 4 ay, Mühendis Tevfik Baran Önder'e 10 yıl, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt'a “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 16 yıl 3 ay, Mühendis Deniz Parlak'a 9 yıl 2 ay, Mühendis Kubilay Başkaya'ya 9 yıl 2 ay, Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat'a “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan verilen 11 yıl hapis cezası 13 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

Yargılananlar arasında bulunan sanıklardan Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celalettin Çabuk hakkında ise beraat kararları verildi. 

NE OLMUŞTU?

İstanbul Halkalı'dan Edirne Uzunköprü'ye giden "hızlandırılmış" tren, 8 Temmuz 2018'de Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar'da devrildi. Kazada yedisi çocuk 25 kişi öldü, 328 kişi de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca kazanın meydana gelmesinde kusurlu bulunan TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü Halkalı 14'üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü'nde müdür olarak görev yapan Turgut Kurt, Çerkezköy Yol Bakım Şefliği'nde çalışan Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat, Yol Bakım Şefliği'nde Hat Bakım ve Onarım Memuru Celaleddin Çabuk ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bünyesinde çalışan ve Mayıs ayındaki yıllık umumi muayene raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Çetin Yıldırım hakkında 'taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak' suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis istemiyle Çorlu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı.

Daha sonra sanık sayısı 13'e çıkmış; davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını veren savcı, kaza itibarıyla TCDD 1'inci Bölge Müdürlüğü'nde görevde olan Bölge Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu, Halkalı 14. Demiryolu Bakım Müdürü Turgut Kurt ve Yol Bakım Şefi Özkan Polat'ın "bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan cezalandırılmalarını ve tutuklanmalarını talep etmişti.

Savcı, TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, 1. Bölge Müdür Yardımcısı Levent Muammer Meriçli, Üstyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Levent Kaytan, Altyapıdan Sorumlu 1. Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras, Hat Bakım Onarım Memuru Celaleddin Çabuk, Köprüler Şefi Çetin Yıldırım, Yol Kontrolörü Burhan Ortancıl, Mühendis Deniz Parlak, Kubilay Başkaya, Yüksek Mühendis Tevfik Baran Önder'in ise "basit taksir" suçundan cezalandırılmalarını istemişti.

Yakınlarını kaybeden aileler ve avukatları ise mütalaaya itiraz ederek TCDD üst yöneticileri ve Ulaştırma Bakanlığı'nın da yargılamaya dahil edilmesini istedi.

Ailelerin avukatları, "sonucu engellemek yönünde bir eylemleri olmadığı için" mevcut sanıkların "olası kast" yönünden ceza almaları, cezada indirim yapılmaması ve üst düzey yöneticilerin de mutlaka yargılanmaları gerektiğini talep etti. 

Kazanın tek tutuklu sanığı Mümin Karasu, Kasım 2022’de tahliye edildi. Böylece davada tutuklu sanık kalmadı.

Dosya kapsamında alınan 2018 tarihli bilirkişi raporunda Turgut Kurt ve Özkan Polat'ın yanı sıra Köprüler Şefi Çetin Yıldırım ve Hat Bakım Onarım Memuru Celalettin Çubuk'un da gerekli denetim ve kontrolleri yapmadıkları gerekçesiyle asli kusurlu oldukları belirtilmişti.

Ailelerin ve avukatlarının mücadelesi sonrası, olay yerinde yeniden keşif işlemleri yapılmış ve yeni bilirkişi raporları alınmıştı. 2021 tarihli bilirkişi raporunda kaza bölgesinde yer alan menfezin hizmet ömrünü doldurduğuna işaret edilmiş, 2023 tarihli ek bilirkişi raporunda TCDD asli kusurlu bulunmuştu.