Afganistan'da açlık nedeniyle aileler çocuklarını satıyor

Afganistan'da açlığın yol açtığı çaresizlik, aileleri hayatta kalabilmek için çocuklarını, daha ziyade kız çocuklarını cüzi miktarlarda para karşılığı satmaya itiyor.

DÜNYA 26.10.2021 - 20:15 26.10.2021 - 20:32

Afganistan'da açlığın yol açtığı çaresizlik, aileleri hayatta kalabilmek için çocuklarını, daha ziyade kız çocuklarını cüzi miktarlarda para karşılığı satmaya itiyor. Çocukların bir kısmı kendilerinden yaşça büyük erkeklere verilirken, kimileri bilmedikleri ailelere, kimileri de belirsiz bir geleceğe gidiyor.

ÜLKEDE MAAŞLAR ÖDENMİYOR

Merkezi hükümetin düşmesinin ardından maaşların ödenemediği ülkede bir de kuraklık sorunu, özellikle kırsal kesimde yaşayanları farklı yerlere göç etmeye zorluyor. Ancak herhangi bir geliri olmayanlar gittikleri yerlerde de açlık ve yoksulluk sorunu ile karşılaşan aileler son çare olarak çocuklarını gözden çıkarmaya başladı.

KIZ ÇOCUKLARI 550 DOLAR İLE 4 BİN DOLAR ARASINDAKİ PARALARA SATILIYOR

Euronews'in aktardığına göre, yerinden edilenlerin kaldığı kampları ve köyleri dolaşan AFP muhabirleri, küçük kızlarını 550 ile yaklaşık 4 bin dolar arasında değişen paralara satmak zorunda kalan yaklaşık on beş kişiyle görüştü. Ülkenin batısındaki kuraklık nedeniyle evlerinden ayrıldıktan sonra yerleştikleri kampta kocası, ailenin açlıktan ölmemesi için iki küçük kızlarını satacaklarını söylediğinde, Fehime çok ağlamış.

SATILDIKLARI KİŞİLER DE REŞİT DEĞİL

Üstleri başları çamur içinde 6 yaşındaki Ferişte ile bir buçuk yaşındaki kız kardeşi Şükriye, delikli brandalarla kaplı, kil barınakta annelerinin yanında gülümsüyorlar. Müstakbel kocalarının ailelerine henüz satıldıklarından habersizce ki eşleri de henüz reşit yaşlarda değiller. Büyük kız için yaklaşık 3 bin 350 dolar, kız kardeşi için de 2 bin 800 dolar ödenmiş.

YOKSUL AİLELER ARASINDA YAYGIN BİR DURUM

Paranın tamamı ödendiğinde, ki bu yıllar alabilir, iki kız anne babalarına ve Badğis kentinin Kale-i Nav ilçesinde yerlerinden edilenlerin kaldığı göçmen kampına veda edip buradan ayrılacaklar. Ferişte ile Şükriye kardeşlerin yürek burkan hikayesi, ülkenin en yoksul noktalarından olan bölgede, çoğu kuraklık nedeniyle yerinden edilen binlerce aile arasında trajik şekilde yaygın bir durum.

ÇOCUKLARIN SATILMASI GİT GİDE YAYGINLAŞIYOR

Uygulama gittikçe yaygınlaşıyor. Kamp ve köy yetkilileri, 2018'de baş gösteren kuraklıktan bu yana onlarca vakayı sayıyor. Bu sayı, 2021'deki kuraklıkla birlikte daha da fazlalaşmış. Fehime'nin komşusu 25 yaşındaki Sabire'nin ailesi, bir bakkaldan yiyecek ödünç almış. Dükkan sahibi, borçlarını geri ödememeleri halinde onları hapse attırmakla tehdit etmiş.

3 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞU SATILMIŞ

Aile, borcunu ödemek için 3 yaşındaki Zakire'yi satmış. Zakire'nin satıldığı yer, ailenin borçlu olduğu dükkan. Yani 3 yaşındaki Zakire, dükkan sahibinin 4 yaşındaki oğlu Zebiullah ile evlenecek. Müstakbel kayınbabası, Zakire evlilik yaşına gelinceye kadar beklemeyi kabul etmiş. Zakire ise bu durumdan bihaber.

"BÖYLE OLDUĞU İÇİN MUTLU DEĞİLİM AMA YİYİP İÇECEK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK"

"Böyle olduğu için mutlu değilim ama yiyip içecek hiçbir şeyimiz yoktu." diyen Sabire "Böyle giderse üç aylık kızımızı satmak zorunda kalacağız." diyor. Sekiz ya da dokuz yaşındaki kızı Aşo'yu ailesinin borçlu olduğu 23 yaşındaki bir adama satan başka bir komşu Gül Bibi ise "Çok kişi kızlarını satıyor." sözleriyle durumu anlatıyor.
 Şahsın şimdi İran'da olduğunu söyleyen anne Gül Bibi, adamın kızı Aşo'yı almak için geleceği günden korkuyor. Çadırın yanından geçerken konuşmaya kulak misafiri olan bir başka kamp sakini Hayatullah da, "Doğru olmadığını biliyoruz ama başka seçeneğimiz yok." diye konuşuyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST