1390 belediyenin sadece 34’ünde Eşitlik Birimi bulunuyor

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği tarafından hazırlanan “Eşitlik Birimleri Mevcut Durum Analizi” başlıklı rapor açıklandı. Rapor, yerel yönetimlerin kadın Eşitlik Bi...

TOPLUMSAL CİNSİYET 19.06.2021 - 09:18 19.06.2021 - 09:18 Dokuz8 Haber

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği tarafından hazırlanan “Eşitlik Birimleri Mevcut Durum Analizi” başlıklı rapor açıklandı. Rapor, yerel yönetimlerin kadın Eşitlik Birimi, sığınma evi ve Kadın Danışma Merkezi sayılarını da ortaya koyuyor.

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin hazırladığı raporda, “belediye içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yapmak ve belediyenin idari sınırları içinde toplumsal cinsiyet eşitliğini yerleştirmek” üzere, son 10 yılda kurulmuş olan eşitlik birimleri inceleniyor. Rapora göre, Türkiye’deki 30’u büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 1390 belediyenin sadece yalnızca 34’ünde Eşitlik Birimi bulunuyor. Eşitlik birimlerinin kurumsal yapılanmalarına yakından bakılan ve belediyelerde toplumsal cinsiyet eşitliğinin yerleşmesi için nasıl bir yol izlenebileceğine dair ipuçları sunan raporda, sığınma evi ve Kadın Danışma Merkezi hizmetleri de ele alınıyor. Türkiye’de 1390 belediyeye bağlı bulunan sığınma evi sayısının 32 olduğu vurgulanan raporda, 10 Kadın Danışma Merkezi’nin de büyükşehir belediyelerine bağlı olarak hizmet sunduğu kaydediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@