ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının benzeri görülmemiş şekilde arttığını ve ikiye katlandığı...

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının benzeri görülmemiş şekilde arttığını ve ikiye katlandığını duyurdu.

Söz konusu iki kuruluşun hazırladığı ortak raporda, uydu verileri kullanılarak Dünya’nın Güneş'ten gelen enerjinin ne kadarını ısı formunda tuttuğu ve ne kadarını uzaya geri saldığı ölçülüp arasındaki fark ortaya konuldu. 2005 ile 2019 arasında, "enerji dengesizliği" olarak bilinen ısı tutumunun neredeyse iki katına çıktığı vurgulanan raporda, bu durumun okyanus, hava ve karaların hızlıca ısınmasına neden olduğuna dikkat çekildi.

İzmir Büyükşehir'den Menderes'e 17 milyon liralık altyapı yatırımı İzmir Büyükşehir'den Menderes'e 17 milyon liralık altyapı yatırımı

BUZULLARDA AZALIŞ, BUHARLAŞMADA ARTIŞ

Raporda, Dünya’nın Güneş'ten metrekare başına yaklaşık 240 vat enerji aldığı, 2005 ölçümlerinde bunun yaklaşık 239,5'ini uzaya geri yaydığı görülürken, metrekare başına yarım vatlık "enerji dengesizliği"nin 2019’da yaklaşık 1 vata çıktığının tespit edildiği belirtildi. Söz konusu enerji dengesizliğine, atmosferde artan metan ve karbondioksit gibi sera gazlarının yanı sıra bulut örtüsü ile denizlerdeki buz tabakasının azalmasının ve güneş ısısını tutan su buharlaşmasındaki artışın neden olduğuna dikkat çekildi.

DÜNYA BEKLENENDEN HIZLI ISINIYOR

Raporun baş yazarı NASA bilim insanı Norman Loeb, artışın büyüklüğünün eşi benzeri görülmemiş bir şey olduğunu vurgulayarak, "Dünya beklenenden daha hızlı ısınıyor" dedi. NOAA’dan Gregory Johnson da söz konusu enerji artışının, her saniyede Hiroşima'ya atılan 4 atom bombasına veya dünyadaki her insanın aynı anda 20 elektrikli çaydanlık kullanmasına eşdeğer olduğunu söyledi.