Marmaris Belediyesi’nin basın meslek örgütlerinin katkılarıyla düzenlediği, "Anadolu Buluşması-Yerel Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri Yuvarlak Masa Toplantısı" isimli basın çalıştayı, 15-17 Ekim 2021 tarihleri arasında yapılacak. Çalıştay, Türkiye’nin 60 şehrinden 300’e yakın gazeteciyi bir araya getirecek. CHP’nin gazeteci kökenli milletvekilleri, basın meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin de katılacağı etkinliğin pazar günkü bölümünde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anadolu basın temsilcilerinin sorularına yanıt verecek.

SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK

CHP milletvekilleri Atilla Sertel, Tuncay Özkan ve Utku Çakırözer’in de katılacağı çalıştayda; RTÜK üyeleri İlhan Taşcı, Okan Konuralp; Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Ekonomi Muhabirleri Derneği Başkanı Turgay Türker, Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak, gazeteciler Barış Terkoğlu, Serdar Cebe, Mustafa Kurdaş, Mehmet Ocaktan, Sertaç Eş de oturumların konuğu olacak.

Konuşmacılar, yerel medyanın sorunları ve çözüm önerileri, Ankara gazeteciliği, Türkiye’de araştırmacı gazetecilik, internet gazeteciliği, yeni dönemdeki değişimler konularını masaya yatıracak. Programa katılacak gazeteciler, düzenlenecek gezi programıyla Marmaris’in eşsiz güzelliklerini de görme fırsatı bulacak.

SERTEL: TOPLANTILARIN AMACI İKTİDARA HAZIRLIKTIR

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Biz Türkiye’deki bütün illerden yerel medya çalışanlarının temsilcilerini ve cemiyet başkanlarını Marmaris’te 3 günlük bir çalıştaya davet edeceğiz. Yerel medyanın bütün sorunlarını tartışacağız ve yerel medya temsilcilerinin gündeme getireceği konularda notlar alacağız. Bu sorun ve konuları Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşıyacağız. Yerel Medya temsilci ve çalışanlarının katıldığı formlar olacak, o formlarda Sayın Genel Başkanımıza soru soracaklar, sorunlarını aktardıkları gibi, Genel Başkanımızın bu sorunların çözümlerine ilişkin düşüncelerini öğrenecekler. Ayrıca, Türkiye’nin güncel, ekonomik, siyasi gidişatıyla ilgili sorularını soracaklar ve o sorulara da yanıt alacaklar. Bu toplantıların amacı, iktidara hazırlıktır. Yarın iktidar olduğumuzda medyanın sorunlarını çözüm noktasında bilgi, birikim, arşiv oluşturuyoruz. Bunu zaten biz biliyor ve görüyoruz; diye bakmıyoruz, işin içinde olanların, taşın altında eli olanların sesi olmak için böyle bir çalışma yapacağız” dedi.  

"BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

Böyle önemli bir çalıştaya ev sahipliği yapacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyleyen Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye’nin dört bir yanından gelecek gazetecileri ağırlamanın kendileri için onur kaynağı olduğunu söyledi.

Marmaris’in bu yaz çok zor bir dönem yaşadığına dikkat çeken Oktay, şöyle konuştu:

“Pandemi nedeniyle tüm dünyayla birlikte zor günler geçirirken Marmaris olarak ayrıca yangınlarla sarsıldık. 27 Haziran’da İçmeler’de meydana gelen yangının ardından 29 Temmuz’da Armutalan’da başlayan ve 8 gün boyunca devam eden büyük yangın yüreğimizi dağladı. 13 bin 500 hektarlık orman alanımızı kül eden yangının ardından Marmaris olarak anında toparlanmaya, yaralarımızı sarmaya ve küllerimizden doğmak için el birliğiyle çalışmalara başladık. İşte bu süreçte böyle bir organizasyonu yapmak bizim için çok önemli. Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerimize Marmaris’in hala çok güzel olduğunu gösterme fırsatı bulacağız.”

Organizasyonun yerel basın için de çok önemli olduğuna değinen Oktay, “Basının hep bir arada sorunlarını ve çözüm yollarını konuşması açısından çalıştay büyük önem arz ediyor. Tüm misafirlerimizi heyecanla bekliyoruz” dedi.