Gazeteci Fehim Taştekin, sosyal medya hesabından İsrail medyasına dayandırdığı açıklamaya göre, Türkiye İsrail ile ticaret yasağı ilan etmesine rağmen,  inşaat malzemeleri tedarikine geçici olarak izin verdi.

Taştekin'in X Platformundan paylaştığı ve İsrail medyasına dayandırdığı haberde şu ifadeler yer aldı:

 "İsrail'in ekonomi gazetesi Globes'a göre İsrail'e tüm ihracat ve ithalatı durdurma kararına rağmen Türkiye, inşaat malzemeleri tedarikine geçici olarak izin verdi. Ticaret Bakanlığı inşaat sektöründeki fabrikalara mektup göndererek İsrail'e tedarikin yeniden başlatılmasına geçici olarak onay verildiğini bildirdi. Kanal 12 ise yenilenen ihracatın üç aylık bir dönem için geçerli olduğunu kaydetti."

NE OLMUŞTU?

Türkiye geçen Gazze'deki işgal nedeniyle İsrail'e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatı kısıtlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 24 Nisan'da Ankara'da ağırladığı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ikili basın toplantısında gelen bir soru üzerine "İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti" açıklaması yapmıştı.

Mart'ta ne olmuştu?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) her ay sonunda dış ticaret verilerini açıklıyor. 30 Nisan'da açıklanan veriler ise mart ayını içeriyor. Buna göre, mart ayında İsrail ile ticaret hız kesmedi. Aksine hem ihracat hem de ithalat ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye erişti. Türkiye'nin İsrail'e ihracatı 437 milyon dolar olurken bu ülkeden ithalatı ise 167,3 milyon dolar gerçekleşti. Nisan ayında ticaretin değişip değişmediği mayıs sonunda ortaya çıkacak. 2024 yılının ilk çeyreğinde İsrail Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde 12'nci sırada. İthalat sıralamasında ise İsrail ilk çeyrekte 32'nci sırada yer aldı.

İsrail Dışışleri Bakanı Katz doğruladı

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, bugün yaptığı açıklamada, 'Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İsrail'in ithalat ve ihracatına yönelik limanları bloke ederek anlaşmaları ihlal ettiğini' söyledi. Israel Katz, X'te yaptığı paylaşımda, "Bir diktatör böyle davranır, Türk halkının ve iş adamlarının çıkarlarını hiçe sayar, uluslararası ticaret anlaşmalarını hiçe sayar" dedi. Katz, dışişleri bakanlığına, yerel üretime ve diğer ülkelerden ithalata odaklanarak Türkiye ile ticarette alternatifler yaratılması yönünde çalışma talimatı verdiğini söyledi.