UEFA Münih Stadı'nda gökkuşağı renklerine izin vermedi

UEFA, "siyasi bağlamı" olması gerekçesiyle Almanya-Macaristan maçı sırasında Münih Stadı'nın LGBTİ+ bireylerin sembolü olan gökkuşağı renkleri ile ışıklandırılmasına izin vermedi.Münih Bele...

TOPLUMSAL CİNSİYET 23.06.2021 - 00:51 23.06.2021 - 00:51 Dokuz8 Haber

UEFA, "siyasi bağlamı" olması gerekçesiyle Almanya-Macaristan maçı sırasında Münih Stadı'nın LGBTİ+ bireylerin sembolü olan gökkuşağı renkleri ile ışıklandırılmasına izin vermedi.

Münih Belediye Başbakanı Dieter Reiter'den (SPD), Fransa maçında da gökkuşağı renginde kaptanlık pazubandı takan Almanya Milli Takımı kalecisi Manuel Neuer'e UEFA'nın soruşturma başlatmasına ve Macaristan'da okullarda LGBTİ hakkında bilgilendirme yapılmasını yasaklayan yasayı onaylanmasına tepki geldi. Reiter, UEFA'ya 28 Haziran'da Münih'te oynanacak Almanya-Macaristan maçı sırasında Allianz Arena'nın LGBTİ'lerle dayanışma ve ayrımcılığı protesto amacıyla gökkuşağı renkleriyle ışıklandırılması talebinde bulundu. "UEFA, tüzüğü ile siyasi ve dini açıdan tarafsız bir organizasyondur" açıklaması yapan UEFA ise söz konusu talebin siyasi bağlamı olduğunu ve bu yüzden Reiter'in talebini reddettiklerini açıkladı. Kurumun, ırkçılık, homofobi, cinsiyetçilik ve her türlü ayrımcılığın karşısında olduğu belirtilen açıklamada, ışıklandırma talebinin ileriki tarihlerde başka maçlar için gerçekleştirilebileceği belirtildi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@