Türkiye iklim koruma performansında ‘çok kötü’

BM Dünya İklim Konferansı’nda çevre örgütü Germanwatch, ülkelerin iklim koruma performansını değerlendiren raporunu açıkladı. Raporda, 56 ülke arasında Türkiye 47’nci sırada yer bularak “çok kötü”...

EKOLOJİ-ÇEVRE 16.11.2017 - 08:39 16.11.2017 - 08:39
BM Dünya İklim Konferansı’nda çevre örgütü Germanwatch, ülkelerin iklim koruma performansını değerlendiren raporunu açıkladı. Raporda, 56 ülke arasında Türkiye 47’nci sırada yer bularak “çok kötü” olarak değerlendirildi.
[mks_dropcap style="letter" size="52" bg_color="#ffffff" txt_color="#000000"]B[/mks_dropcap]onn’da devam eden Birleşmiş Milletler (BM) Dünya İklim Konferansı’nda Alman çevre örgütü Germanwatch, 56 ülke ve AB’nin iklimi korumaya yönelik performansını gösteren rapor açıkladı. Raporda son bir yılda iklimi korumak için en iyi performans gösteren ülkeler, İsveç, Litvanya ve Fas oldu. Türkiye ise iklim politikaları konusunda “çok kötü” not verilen listede 47’inci sırada yer aldı.‘İKLİM ANLAŞMASI’NA UYULMUYOR’Raporda incelenen 56 ülke “çok iyi, iyi, orta, kötü ve çok kötü” olarak sınıflandırılırken, hiçbir ülke “çok iyi” kategorisinde yer almayı başaramadığı için listede ilk üç sıra boş kaldı. Germanwatch, bunun nedenini incelenen 56 ülke ile AB’den hiçbirinin 2015 yılında Paris’de imzalanan İklim Anlaşması’nın öngördüğü hedeflere ulaşmamak için yeterince çaba sarf etmemesini gösterdi.TÜRKİYE İKLİM POLİTİKALARINDA ‘ÇOK KÖTÜ’Türkiye’ye ise iklimi koruma performansı için 100 üzerinden 40,02 puan verildi. Raporda, Türkiye, düşük hedefler koymak, zayıf uygulama, ülke içinde yetersiz politik önlemler alma ve uluslararası iklim politikalarında zayıf performans göstermekle eleştirildi. Türkiye’nin “çok kötü” notu almasında ayrıca sera gazı emisyonu ve enerji tüketimindeki artışın da etkili olduğu vurgulandı. Türkiye’nin yine de 56 ülke arasında 47’nci sırada yer bulmasını sağlayan olumlu gelişme ise yenilenebilir enerji konusundaki son yıllarda atılan olumlu adımlar etkili oldu.SANAYİ ÜLKESİ OLMASINA RAĞMEN İSVEÇ’E ‘İYİ’ NOTUListede “iyi” notu alarak 74,32 puanla en iyi performansı gösteren İsveç’in ise bir sanayi ülkesi için düşük sera gazı emisyonuna sahip olduğu vurgulandı. İsveç’in ayrıca her yıl çok sayıda ağaç dikerek havadaki karbondioksit değerini neredeyse sıfıra indirdiği bildirildi.İsveç’in 2045 yılına dek karbon nötrü olma hedefi koyması da ülkenin sıralamadaki konumuna büyük etkisi oldu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@