TÜİK ocak ayına dair perakende satış ve perakende ciro endeksini bugün açıkladı. Perakende satış endekslerinin hesaplanmasında Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanıldığı hatırlatılan TÜİK açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli depremlerin veriye etkisi hakkında bilgi verildi. Açıklamada, buna ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

Yurt geneli yeni haftada soğuk etkisi Yurt geneli yeni haftada soğuk etkisi

“Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiştir. Bu nedenle, 2023 ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için sanayi üretim anketi, e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 6,29'dur.”

Perakende satış ve perakende ciro endeksinin aylık ve yıllık bazda arttığını gösteren TÜİK verisi şöyle:

"PERAKENDE SATIŞ HACMİ AYLIK YÜZDE 5,4 ARTTI"

 Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 5,4 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,6, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 2,1 arttı.

PERAKENDE CİRO AYLIK YÜZDE 10,2 ARTTI

 Cari fiyatlarla perakende ciro ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 10,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,3, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 4,0 arttı.

PERAKENDE SATIŞ HACMİ YILLIK YÜZDE 33,9 ARTTI

 Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2023 yılı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,9 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 24,4, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 42,4, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 23,6 arttı.

PERAKENDE CİRO YILLIK YÜZDE 123,7 ARTTI

 Cari fiyatlarla perakende ciro ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 123,7 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 118,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 140,8, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 84,6 arttı.”