Polis denetiminden kaçan AKP Demre İlçe Başkanı Bayram Arıcı'nın oğlu Hamza Arıcı’yı kurallara uymaya davet eden 11 polisin sürgüne gönderildiği iddiası Meclis gündemine taşındı. Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer ise, Hamza Arıcı'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Venezuela'ya giden heyette olduğunu yazarak "Hangi sıfatla gitti?" diye sordu.

AKP Demre İlçe Başkanı Bayram Arıcı'nın oğlu yüzünden 11 polisin sürgüne gönderildiği iddiasını TBMM'ye taşıyan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, konu hakkında yazılı basın açıklaması yaptı.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Antalya'nın Demre ilçesinde AKP İlçe Başkanı Bayram Arıcı'nın; trafikte ters yola girip, polis denetiminden kaçan, yakalanınca da polis memurlarına hakaret eden oğlu Hamza Arıcı'yı kurallara uymaya davet eden 11 polisin sürgüne gönderilmesini eleştirerek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya ''Suç işleyen AKP'li olunca yasalar ayrı mı, AKP'lilerden polisi kim koruyacak?'' diye sordu.

“ERDOĞAN'LA VENEZUELA'YA GİTMİŞ”

Subaşı TBMM Başkanlığı'na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından cevaplandırılmak üzere konu ile ilgili bir soru önergesi verdi. Subaşı, önergesinde, konunun medyada yer aldığını da hatırlatarak şunları söyledi;

''Geçtiğimiz günlerde Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer'in sosyal medya hesabı üzerinden bir video görüntüsü ve haber paylaşmış, bu görüntüler yerel basında yer almıştır.

Olayın üzerinden zaman geçtiği için kapatılmaya çalışıldığı ancak şimdilerde basına yansıdığı ifade edilmektedir.

Haber ve video görüntüsüne göre, Antalya İlimizin Demre ilçesinde rutin kontrol görevini yerine getiren trafik polislerimiz, AKP ilçe başkanı Bayram Arıcı'nın oğlu Hamza Arıcı tarafından kullanılan aracın ters şeride girmesi, trafiğin ve insanların güvenliğini tehlikeye düşürmesi ve yapılan uyarılar üzerine kaçması üzerine polislerin ısrarlı takibi sonucunda durdurulmuş ve cezai işlem uygulamak istenmiştir.

Video görüntüleri ve haberlere göre, Hamza Arıcı'nın resmi görevini yerine getirmeye çalışan polis memuruna ‘ukala' diyerek görevli polis memuruna hakaret etmekte, görevini yapmaya çalışan polis memurunun görevini yapmasını engellemek amacıyla tehditvari bir şekilde ‘kaç tane şehit cenazesine gittim ben, burada polislik yapmak değil o, bu çocukların hepsi biliyor, Recep Tayyip Erdoğan'la Venezuela seyahatinden yeni geldim' dediği aktarılmıştır.

Ancak tüm bunlardan daha vahim olanı ise olayla alakalı olarak toplam 11 polis memurunun görev yeri değiştirilmiştir. Sırf görevini yapmak istedikleri için, polislerimiz ailesi ve çocuklarıyla cezalandırılmaktadır.

Ankara Valiliği'nden sağanak yağış uyarısı Ankara Valiliği'nden sağanak yağış uyarısı

-Demre ilçemizdeki olayla ilgili 11 polis memurunun görev yeri neden ve hangi gerekçe ile değiştirilmiştir?

-Polisin resmi görevini yapmasını engellemek için tehdit eden, hakaret eden, şahıs hakkında işlem yapılmış mıdır? Suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

-AKP'li milletvekilinin hakaretine uğrayan polis memurları neden hala görevlerine iade edilmemiştir?

-Zor şartlarda fedakarlıkla çalışan polisimizin neredeyse siyasi iradeden talimat almadan gerçek görevini yapamaz hale geldiğinin farkında değil misiniz?''

EMNİYET-SEN: KAYMAKAM BU İŞİN NERESİNDE?  

Emniyet-Sen Genel Başkanı Faruk Sezer de bugün sosyal medya hesabından yeni bilgiler paylaştı ve bazı sorular sordu. İşte o detaylar:

Antalya emniyet müdürlüğü, Demre’de sürgün edilen 11 meslektaşımız için açıklama yayınlamış. Soruyorum;

1- O görüntü sonu sürgün olan bir sürecin ilk kıvılcımı mıdır?

2- Eğer gerçekten genel atama planlaması dahilinde ise neden karı-koca polislerden birinin tayini çıktı.

3- Nasıl olurda eşlerden birisinin rutin.! tayini çıkarken diğer eşin tayini çıkmaz. 4- Bu nasıl rutin tayindir ki, geleli henüz iki üç yıl olmuş polisler tayine gönderilir? 5- 16.08.2020 tarihli tutanağa yazılan ceza ile kişinin ehliyeti kime verilmiştir.

6- Kaymakam bey ile, A. D. isimli kişiler bu olayın neresindeler? 7- Kim olaylar soğusun bunları göndertirim demiştir? 8- Bu olayda siyasi bağlantı iddiası yalansa Demre’de tanınan birisi olan M. T. isimli kişi neden tayinler sonrası akp’den istifa etmiştir?