Kars Arpaçay'da, kendisini 3 yıldır taciz ettiği iddiasıyla 40 yaşındaki Birdal Doğan'ı köy meydanında ateşli silahla öldüren ve olay tarihinde 17 yaşında olan AE, ilk duruşmada tahliye edildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre, AE yaptığı savunmasında "3 yıldır beni rahatsız ediyordu. Köy çeşmesinde hayvanlara su verirken yanıma gelip, 'Seni kaçıracağım o...u. Seni kendime kadın yapıp sonra da satacağım' dedi. Ben de onun korkusundan yanımda taşıdığım silahı çekip gözümü kapatarak ateş ettim. Pişmanım" dedi. Mahkeme heyeti, Suça Sürüklenen Çocuk'un, aleyhindeki mevcut delil durumu ve tutuklu kaldığı süreyi dikkate alarak orantılık ve ölçülülük ilkeleri uyarınca tahliyesine karar verdi.

Denizli'de polisten Ali Babacan'a engelleme: Burada konuşamazsın! Denizli'de polisten Ali Babacan'a engelleme: Burada konuşamazsın!

Olay, 1 Mart 2022 tarihinde Arpaçay Kardeştepe köyünde meydana geldi. Lise öğrencisi AE, köy meydanındaki çeşmede hayvanları sularken yanına Birdal Doğan geldi. 3 yıldır genç kızı taciz eden Doğan'ın ısrarlı tacizleri üzerine AE, babasına ait ruhsatsız tabancayla Doğan'ı vurdu. Vücuduna 4 kurşun isabet eden Doğan, olay yerinde öldü. Olaydan sonra gözaltına alınan AE, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hakkında 12 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan AE'nin yargılanması bugün başladı. Kars 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada savunmasını yapan AE'nin beraatını istedi.

ISRARLA TAKİP SUÇU

AE'nin avukatı Sinan Erdağ, "Sizlerin de malumu olduğu üzere Türk Ceza Kanununun 123. Maddesi'ne Israrla Takip Suçu diye bir fıkra eklendi. Sosyal medya, iletişim araçları ve fiziki takip ile insanları rahatsız eden kişilerin cezalandırılması ile ilgili bir madde bu" dedi.

AE'nin cezaevinde bütün gayretinin okulunu devam ettirmek olduğunu da dile getiren avukat Erdağ, "Aslında okumak istiyordu, bir hukukçu olmak isteyen bir kızmış. Tanışınca biz bunu öğrendik. Umarım AE'nin başına bundan sonra kötü şeyler gelmez, sadece onun değil bütün kızların, bütün gençlerin başına gelmesini istemeyeceğimiz şeyler yaşamış. 3 yıl boyunca, sürekli bir korkuyla, tedirginlikle ve kendisine bir zarar verileceği korkusuyla hareket etmiş ve bu korkunun neticesinde de bu sonuç meydana geldi. Geçmiş olsun diliyoruz" diye konuştu.