AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan 1 Temmuz'dan itibaren sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen kaldırıla...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan 1 Temmuz'dan itibaren sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen kaldırılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı yaklaşık 3,5 saat sürdü. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Erdoğan basın toplantısında yeni normalleşme kararlarına dair açıklamalarda bulundu. 1 Temmuz'dan itibaren sokağa çıkma kısıtlamalarının tamamen kaldırılacağını duyuran Erdoğan, "Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor" dedi.

"GECE KİMSENİN KİMSEYİ RAHATSIZ ETME HAKKI YOKTUR"

Bir yıldan fazladır çalışamayan müzisyenler bugünkü kararları beklerken Erdoğan'ın "Müzikle ilgili kısıtlamaları akşam 24.00'e çekiyoruz. Kusura bakmayın, gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur" demesi tepki aldı.
HATIRLATMA: Müzik-Sen'in açıklamasına göre pandemiden bu yana yaşamına son veren müzisyenlerin sayısı 100’ü geçti.
Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:
  • Haziran ayı itibariyle aşılamanın hızlandırılmasıyla Türkiye’nin bu cendereden kurtulması için elimizden geleni yapacağız.
  • Hedefimiz birkaç hafta içinde aşılamayı 18 yaş üstü nüfusun tamamına açmaktır.
  • Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini bir ay daha uzatıyoruz.
  • Müzikle ilgili kısıtlamaları akşam 12’ye çekiyoruz. Kusura bakmayın, gece kimsenin kimseyi rahatsız etme hakkı yoktur.
  • (1 Temmuz itibarıyla) Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.
  • Şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor.
  • Türkiye NATO'ya karşı sorumluluklarını bugüne kadar eksiksiz yerine getirdi.
  • Bu zirvede bir kez daha görülmüştür ki Türkiye'siz bir #NATO’nun mevcut gücünü korumasını bırakın varlığını sürdürmesi bile oldukça güçtür. NATO’dan ve müttefiklerden ülkemizin bu önemine ve katkısına uygun bir yaklaşım beklediğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.’’
  • "Sayın Biden ile yakaladığımız bu güzel iklimi ülkelerimiz bakımından maksimum faydaya dönüştürmekte kararlıyız"