Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, sosyal medya hesabından AKP Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Aile Bakanı Derya Yanık ve Grup Başkanvekili Özlem Zengin’in fotoğraflarını paylaşarak, “Listenin neresinde olurlarsa olsunlar, Kabe’nin örtüsüne sarılı olsalar bile, cehennem soğuyuncaya kadar cehennem soğuyuncaya kadar cehennem soğuyuncaya kadar…” ifadelerini kullandı.

BU TEHDİT DEĞİL DE NEDİR
AK Parti’nin seçim beyannamesinin açıklandığı programda CNN Türk canlı yayınına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Sofuoğlu’nun paylaşımı için “Bu tehdit değil de nedir? Ben Elhamdülillah Müslümanım. Şu an abdestli, oruçluyum ve cennete kimin gideceğine de Allah’ın karar vereceğine iman etmiş bir insanım. Bunlar AK Partili falan değiller. Ne olup olmayacağımıza da bu insanlar karar vermeyecekler. Ben AK Parti’nin inşasından beri varım ve başka hiçbir partide de çalışmadım. AK Parti var olduğu sürece de başka bir partide olmayacağım” dedi.

‘6284’ ile ilgili açıklamasının devamında binlerce kadından ve erkekten destek mesajı aldığını söyleyen Zengin, “Biz Allah’ın emirlerine aykırı bir şey yapmıyoruz. Ben bu tezlerimizi de herkesin yanında savunmaya hazırım. O yüzden bu anlayanlar için çok güzel bir cevaptır. Anlamayanlar için de o saçmalıklarını oralarda yazabilirler. Bir Müslüman’a Ramazan günü bu üslup yakışır mı? Ben Allah’a havale ediyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?
Yeniden Refah Partisi ile AKP arasında ittifak görüşmelerinin yapıldığı sırada, YRP’nin 6284 sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi talebi tartışmalara neden oldu.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da Erbakan’ın söz konusu talebini desteklediklerini belirterek “Biz de İstanbul Sözleşmesi’nin ailenin köküne kibrit suyu döktüğünü, 6284 sayılı yasanın isminin her ne kadar aileyi koruma kanunu olsa da şiddeti önlemediğini daha önce basınla paylaştık” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise Meclis’te 6284 sayılı kanunun ‘kırmızı çizgileri’ olduğunu vurguladı. Zengin bu açıklamasının ardından AKP’de bazı çevreler tarafından hedef gösterildi. Zengin, “Artık bu konu hakkında fazla konuşmak istemiyorum. Hedef haline geliyorum. Sayın bakanımız açıklama yapıyor, sayın cumhurbaşkanımızın açıklamaları var ama ben bu konuda ne zaman bir şey söylesem normali çok aşan bir hedef olma hali ortaya çıkıyor. Sadece Twitter’dan değil, çok düzenli ve planlı bir saldırıya dönüşüyor. Bununla da kalmıyor, telefonuma yüzlerce tehdit mesajları alıyorum. Bunun ne kadar ciddi bir konu olduğunu bilmiyorum kamuoyu fark ediyor mu? 6284 tabii ki tartışılabilir, İstanbul Sözleşmesi çok tartışıldı. Benim itirazım usulüne, yöntemine fakat bundan kamuoyu yeteri kadar rahatsızlık duymuyor. Doğrusu bu saldırılar Türkiye’de kadınları çok rahatsız ediyor” ifadelerini kullandı.

Screenshot_3-13