Hakkari Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın görevden uzaklaştırılması ve yerine kayyum atanmasına yönelik tepkiler devam ediyor.

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık Hakkari’deki gösterilerde yer aldı.

Channel8'e konuşan Sakık, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hakkari Belediyesi’ne kayyum atamasıyla ilgili sözlerini “talihsiz açıklama” diye niteledi.

“Erdoğan ve Cumhur İttifakı bunu görmeli”

Sakık, “Kürtleri korkutarak, ürküterek siyaseti dizayn edemezsiniz. Kendi sonunuzu hazırlarsınız” ifadelerini kullandı.

“Doğrusu, Erdoğan’ın bu açıklamaları talihsiz bir açıklama” diyen Sakık, “Erdoğan’ın bu açıklamaları bu coğrafyada uzun yıllardır hayat bulan açıklamalar, atılan adımlar ama bunun çözüm olmadığını Erdoğan da Cumhur İttifakı da görmeli” şeklinde konuştu.

“Siyaseten kapılarımız kapalı değil”

Kayyum uygulaması başta olmak üzere Kürt meselesi çözümü için iktidara diyalog çağrısında bulunan Sırrı Sakık, şunları kaydetti:

“Evet siyasette kırgınlıklar, küskünlükler olur. Onlar bir kenara ama siyaset uzlaşı sanatıdır. Siyaset sorunları çözme ve uzlaşı sanatıdır. Siyaseten kapılarımız kapalı değil. Her zaman Türkiye’nin temel sorunlarını ve başta Kürt sorununu konuşmaya tartışmaya hazırız.”

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kayyum atanmasını savunmuş ve devamının geleceğini şu sözlerle dile getirmişti:

“Yargının Hakkari ile ilgili vermiş olduğu karar kimseyi rahatsız etmesin. Yargı burada kanunu değil, hukuku konuşturmuş ve kararını da buna göre vermiştir. Gayr-i yasal işler yapılmışsa yasaları işletiriz. Hakkari bunun ilk adımıdır.”