Samsun Gazeteciler Cemiyeti, Engelliler Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

SGC Engelli Kurulu Başkanı Recep Çağlayan Güner,  “Engellileri yılda sadece bir hafta hatırlamakla bu işler olmuyor. Biz 365 gün aynı sorunları yaşıyoruz. Engellilerin yaşamını kolaylaştıracak adımlar atılmalı. Samsun’da Kaldırımlar işgal altında. Engeliler geçmesin diye kaldırımlarda adeta barikat kurmuşlar. Engelliler değil, normal vatandaşlar bile yürüyemiyor. Samsun’da Engellilerin sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi. 

BAŞKAN DOĞAN’LA GÖRÜŞÜLECEK

SGC Engelli Kurulu olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Halit Doğan’la hafta içinde bir araya geleceklerini ifade eden Başkan Güner şunları söyledi:

“Başkan Halit Doğan’a engellilerin sorunlarını anlatacağız. Samsun’u engelliler için yaşanabilir bir kente dönüştürmemiz mümkün. Bunun için büyük yatırımlara da gerek yok. En basiti, kaldırım işgallerine son verilebilir. Engelli araçlarının geçmesi için düzenleme yapılabilir. Sayın Başkan Halit Doğan’ın da bu konuda duyarlı olduğunu biliyoruz.

Ayrıca, engelli arkadaşlarımızın morale, eğlenmeye de ihtiyaçları var. Bizim amacımız arkadaşlarımızı ev hapsinden kurtarmak, doğayla, denizle buluşturmak. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Terme Belediyesinin katkılarıyla Terme Miliç’te engelli arkadaşlarımız ve ailelerimizle birlikte geniş katılımlı bir piknik yapacağız. Havaların düzelmesini bekliyoruz. Piknik tarihini havanın durumuna göre daha sonra belirleyeceğiz.”  

SAMSUN KENT MÜZESİNİ ZİYARET

Güner, “Biz engellilerin yaşamını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek için mücadele ediyoruz. Engellilere deniz turu yaptırma talebimiz Samsun Büyükşehir Belediyesine ait ‘Samsunum1 Gemisi’nin bakıma alınması nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.  Engelli arkadaşlarımızı mutlaka denizle buluşturacağız. Yeni açılan Samsun Kent Müzesini de arkadaşlarımızla birlikte ziyaret etmek için gerekli izinleri aldık. Uygun bir zaman bekliyoruz. Arkadaşlarımızla birlik ve beraberlik içinde her sorunu aşabileceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu. 

Photo 5915481701600051952 Y